Yükleniyor

A. Rüştü Hatipoğlu, TEGV Çocukları için Himalayalar’a Tırmanacak

Hayatının son 12 yılını tırmanışlarla geçirmiş olan, 70 yaşındaki fotoğrafçı ve yazar A. Rüştü Hatipoğlu, daha önce beş kez tırmandığı Himalayalar’a bu kez TEGV Çocukları için tırmanıyor. 5 Ekim’de tırmanışa başlayacak olan Hatipoğlu 29 Ekim’de tırmanışını tamamlayarak Türkiye’ye dönecek. Hatipoğlu, tırmanışı esnasında topladığı bağışları TEGV Çocukları için eğitim desteğine dönüştürecek.

Hatipoğlu, TEGV için 3 Ekim’de Himalayalar’a tırmanmak üzere Nepal’e gidecek. 5 Ekim’de tırmanışa geçmesi planlanan Hatipoğlu, 29 Ekim’de ise Türkiye’de olacak. Yaşına göre çok zorlayıcı 18 günlük bir tırmanış gerçekleştirecek olan Hatipoğlu, 26 günlük bu süre zarfında “Eğitim için Himalayalar’a” kampanyası ile TEGV çocukları için bağış toplayacak.

“TEGV sayesinde kaygılarım ortadan kalktı”

A.Rüştü Hatipoğlu, yapacağı tırmanışla ilgili, “En büyük kaygım, ‘Nasıl bağış toplayıp hak ettiği kuruma yönlendirebilirim?’ konusuydu. Ama TEGV ile yaptığım görüşme sonrasında bu kaygım ortadan kalktı.” açıklamasında bulundu.

Son 20-22 yıldır gezen ve dağlara tırmanan A. Rüştü Hatipoğlu, dostları tarafından ‘Geçkin Gezgin’ olarak adlandırılıyor. Bugüne kadar iki kitabı, çeşitli internet sitelerinde yazıları ve fotoğrafları yayınlandı. Fotoğrafları, dört kişisel sergide ve ulusal-uluslararası 60 civarında çeşitli karma sergilerde beğeniye sunuldu. Devlet Fotoğraf Yarışması’nda bir eseri sergilenmeye layık görülerek Ankara ve İstanbul’da sergilendi. Ayrıca, değişik uluslararası yarışmalarda değerlendirilmeye alındı.  

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) hakkında:

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), başta Suna Kıraç olmak üzere, eğitimin her şeyin başı olduğuna yürekten inanan bir grup sanayici, yönetici ve akademisyenin girişimi ile devlet tarafından verilen temel eğitime destek olmak amacıyla 23 Ocak 1995 tarihinde kuruldu. İlköğretim çağındaki çocuklara okul dışı eğitim desteği vermeye odaklanan TEGV, yıllar içinde Türkiye’nin eğitim alanında faaliyet gösteren en yaygın sivil toplum kuruluşu oldu. TEGV 2009 yılında Bakanlar Kurulu tarafından “izin almadan yardım toplama” hakkına sahip vakıflardan biri olarak tanındı. Vakıf, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile 28 Aralık 2018 tarihinde imzaladığı işbirliği protokolü kapsamında Türkiye genelinde, kendisine ait 25 ilde 8 Eğitim Parkı, 31 Öğrenim Birimi ve 20 Ateşböceği Öğrenim Birimi’yle çocuklara eğitim desteği vermeye devam ediyor.

Turizm Proje Dergisi 2021 - Tüm Hakları Saklıdır.