Yükleniyor

Aktob’un düzenlediği,11. Uluslararası Resort Turizm Kongresi başladı

AKTOB’un düzenlediği 11. Uluslararası Resort Turizm Kongresi, Nirvana Cosmopolitan’da başladı. 

ERKAN YAĞCI: “Pandeminin üstesinden geldik ve geleceğin turizmi için çalışacağız.”

Aktob başkanı Erkan Yağcı yaptığı açılış konuşmasında: “AKTOB Türk turizmini büyüme sürecinde sektörün sesi olmuştur. Bizler sektörün geleceğinde vizyon oluşturan birlikleriz. Bu kongrenin 11.’sini düzenliyoruz. Bu kongrede emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.” derken “İnsan kaynaklarımızı korumak en önemli konumuz oldu. Turizm sektörü toparlanırken sektörün gelecekte daha sağlam olabilmesi için hareket etmeliyiz. Riske dayalı çözümler bulmak çok önemli. Geçtiğimiz haftalarda yapılan bir toplantıda krizden en çok etkilenen turizm sektörünün toparlanması ve dayanıklılığı için desteklerin devam edeceği bildirildi. Seyahatlerin sorunsuz olması hedefleniyor. Bu da gelecek için bizi umutlandırıyor. İş birliği ve koordinasyon krizlerin en önemli argümanıdır. Sağlık ve hijyen aynı kararlılıkla sürdürülmelidir.” paylaşımında bulundu. Yağcı, turizmin 50’den fazla sektörden mal ve hizmet aldığını ve pandemi nedeniyle turizm sektörü durunca bu sektörlerin de durduğunu belirterek, “2022 için beklentiler olumlu. Dibi gördük artış çıkışa geçiyoruz. Pandeminin üstesinden geldik ve geleceğin turizmi için çalışacağız.” dedi.

 

MUHİTTİN BÖCEK: “TGA paylarından ve konaklama vergilerinden yerel yönetimlere kaynak aktarılmalıdır.”

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek yaptığı konuşmada: “Türkiye’nin kalbi Antalya’ya hoş geldiniz. Turizmin geleceği burada ele alınacak. Turizm sektörü açısından önemli bir yeri olan kongreye destek olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Antalya turizmde öncü olmaya her daim hazır bir kenttir. Turizm meşalesini yakan Turgut Özal’ı rahmetle anıyorum. Turizme katkı koyan herkese sonsuz teşekkür ediyorum.” dedi.

Kentin ve turistik merkezlerin alt yapılarının turizmin gelişimi için çok önemli olduğunu belirten Muhittin Böcek, “Bunun için de ek kaynaklara ihtiyaç vardır. TGA paylarından ve konaklama vergilerinden yerel yönetimlere kaynak aktarılmalıdır. Bu konuda Turizm Bakanımızdan destek istiyoruz.” dedi.

ERSİN YAZICI: “Turizm için şehrin tüm değerlerini ayağa kaldırmaya devam ediyoruz.”

Antalya Valisi Ersin Yazıcı “Önümüzdeki yıllarda Türk turizmini bekleyen sorunları tartışmak, kararlar vermek ve bu kararlar doğrultusunda oluşturulacak politikalar için en doğru yerdeyiz. Turizmin başkentiyiz.” şeklinde konuştu.  Yazıcı, “ Turizm için şehrin tüm değerlerini ayağa kaldırmaya devam ediyoruz. Kültür varlıklarımızı gelen misafirlere sunmak adına yatırım yapmaya devam ediyoruz. Yapılan her şey insanlar için yapılıyor. İnsanlara hizmet vermek için bu sektördeyiz. Bu sektör için insanlara ihtiyacımız var. Bir ay önce şehrimizde bir eğitim projesi başlattık ve bu çalışma ile sektörümüze dokunacağız. Kalifiye insan yetiştirmek için gayret içindeyiz ve bütün ilçelerimizde hareket başladı.” bilgisini paylaştı.

 

VOLKAN BOZKIR: “Geleceğe daha iyi bir gezegen bırakmak için tüm hükümetlerin birlikte hareket etmesi önem arz etmektedir.”

BM 75. Genel Kurul Başkanı Volkan Bozkır ise : Sürdürülebilir turizm turistler kadar ev sahibi toplulukların ihtiyacını gözetir. Sürdürülebilir turizm, sosyal ve kültürel değerler korunarak kalıcı bir fayda sağlar. Turizm milyonlarca insana geçim kaynağı oluşturur. Sürdürülebilir turizm için bilinç oluşturulması gerekmektedir. Global turizm etiği kurallarına bağlı acenta sayısının arttırılması, seyahat Acentaları için sertifikasyon çalışmalarının gerçekleştirilmesi, tedarikçilerin de sisteme eklenmesi sürdürülebilir turizmin gelişmesi için yapılmalıdır. Kültürel ve tarih değerlerin korunması, turizmin çeşitlendirilmesi, sürdürülebilir turizmin tanıtılması, STK’ların bilinçlendirilmesi, alt yapı ve çevresel sorunların çözümlenmesi sürdürülebilir turizmin gelişmesine katkı sağlayacaktır.” açıklamasında bulundu. Bozkır, bugünkü anlayışımızla devam edersek BM kalkınma hedeflerine 2030 yılında ulaşmamızın güç olduğunu ifade ederken, “Dünya devletlerinin çabalarını iki katına çıkarmalıdır. Geleceğe daha iyi bir gezegen bırakmak için tüm hükümetlerin birlikte hareket etmesi önem arz etmektedir. Turizmi tehdit eden üç unsur vardır. Siyasi istikrarsızlık, Covid ve iklim sıkıntıları turizmi olumsuz etkilemektedir.” dedi.

Turizm Proje Dergisi 2021 - Tüm Hakları Saklıdır.