Yükleniyor

Ara Güler’e özendiler, “HABERİM YOKMUŞ GİBİ ÇEK” dediler

Fotoğraf üstadı, kendi deyimiyle “foto muhabiri” Ara Güler, fotoğraflarıyla yaşamaya ve yaşatmaya devam ederken, farklı projelere de esin kaynağı oluyor. Fotoğrafları ile birkaç kuşağın İstanbul, Türkiye ve dünyayı tanıdığı Ara Güler, genç kuşakların da ilgisini çekiyor.

Bir etwinning projesi olan “Haberim Yokmuş Gibi Çek” kapsamında ilkokul öğrencileri Ara Güler’i tanıyarak fotoğraflarını ve tarzını incelediler. Proje kapsamında Ara Güler tarzı fotoğraflar çeken öğrenciler, ayrıca Ara Güler’in fotoğraflarından şapkalar da tasarladılar.

Proje sorumlularından İstanbul Kocamustafapaşa İlkokulu öğretmeni Özlem Şıhlaroğlu, konuyla ile ilgili bilgi verdi.

“İnsanoğlu var olduğundan bu yana kendini anlatma çabası içine girmiştir. Zaman bu anlatım biçimlerini değiştirse de, eylemin kendisi insanlık tarihi kadar eskidir. Kimi zaman renklerle kimi zaman bir melodiyle kimi zamanda sözle biçim bulan ‘anlatım’ bir etwinning projesi olan ‘Haberim Yokmuş Gibi Çek’te fotoğrafla ete kemiğe büründü” diyen Şıhlaroğlu, şöyle devam etti: 

“Düşünsenize bir fotoğraf kaç hikâye barındırır? Kaç renk vardır bir fotoğrafta? Kaçımız bir kareye bakıp şarkı mırıldanmışızdır? İşte tüm bu soruların cevaplanmaya çalışıldığı etkinliklerle dolu projede farklı şehirlerden ve okullardan bir araya gelen öğretmen ve öğrenciler ‘sözün bittiği yerde fotoğraf devreye girer’ ilkesinden hareketle, fotoğrafçılığın duayeni Ara Güler’i araştırdılar. Ara Güler Müzesi’ni gezen öğretmen ve öğrenciler Ara Güler’in fotoğraflarını incelediler. Ayrıca uzman fotoğrafçılardan çeşitli teknikler öğrendiler ve kendi Ara Güler tarzı fotoğraflarını oluşturdular.”

Özlem Şıhlaroğlu, “Haberim Yokmuş Gibi Çek” projesinin çocuklardaki fotoğraf merakını geliştirmeye yardımcı olduğu gibi Ara Güler başta olmak üzere fotoğraf ustalarını tanımaları için bir başlangıç da olmasını umut ettiklerini belirtti.

‘HABERİM YOKMUŞ GİBİ ÇEK’ etwinning projesinde şu öğretmenler ve okullar yer aldı:

Özlem Şıhlaroğlu (Kocamustafapaşa İlkokulu- İstanbul), Arzu Ahlatlı (Yaman Egeli İlkokulu-Balıkesir), Yeşim Günal (Yaman Egeli İlkokulu-Balıkesir), Sibel Mercan (Yaman Egeli İlkokulu-Balıkesir), Gülşah Küven (Nail Reşit İlkokulu-İstanbul), Serap Öztürk (Yaman Egeli İlkokulu-Balıkesir), Nihal Dikbayır Elmas (Özdemir Gürocak İlkokulu-Ankara), Hülya Sarp (Özdemir Gürocak İlkokulu-Ankara), Sibel Bal (Gülensu İlkokulu- İstanbul), Ahze Elif Bayata (Gülensu İlkokulu-İstanbul).

 

 

Turizm Proje Dergisi 2021 - Tüm Hakları Saklıdır.