Yükleniyor

Çukurova Isı ile endüstriyel tesisler daha tasarruflu ısıtılıyor

Endüstriyel tesislerde enerji verimliliğini maksimize etmeyi amaçlayan radyant ısıtma teknolojileri ve projelendirme konusunda sunduğu mühendislik hizmetleriyle sektörünün lider markası olan Çukurova Isı, ısıtma giderlerini minimumda tutmayı hedefleyen endüstriyel tesis yatırımcılarının mevcuttaki klasik ısıtma sistemlerini, daha tasarruflu olan radyant ısıtma sistemleri ile yenileyerek, ısıtma giderlerinden tasarruf sağlayabileceklerini belirtti. Çukurova Isı Pazarlama Müdürü Osman Ünlü;  “Isıtmada doğru sistem seçimi hem ilk yatırımda hem de işletmede kazandırıyor. Tasarruflu olan sistemler kısa sürede kendini amorti ederek, işletmelerin enerji giderlerinden yüzde 60’lara varan oranlarda tasarruf etmelerini sağlıyor. Biz Çukurova Isı olarak 30 yıllık tarihimiz boyunca 10 bine yakın endüstriyel tesise keşiften projelendirmeye, ürün tedarikinden satış sonrası hizmetlere kadar oldukça kapsamlı hizmetler sunduk ve sunmaya devam ediyoruz” dedi.

Tesislerin mimari yapısını göz ününde bulunduruyoruz

Ünlü, “Sistem seçimi yaparken daima tesislerin mimari yapısını, yerleşim planını ve müşterilerimizin beklentilerini göz önünde bulunduruyoruz. Örneğin yüksekliği 6 metre ve üzeri olan tesislerde “borulu radyant ısıtma sistemleri”ni tercih ederek, müşterimizin işletmede kazanmasını hedefliyoruz. Veya fabrika içerisinde lokal ısıtma isteniyorsa “seramik plakalı radyant ısıtıcı”ları tercih ediyoruz. Yüksekliği 6 metreden az olan tesislerde ise yatırım maliyetlerini düşürmek ve çalışma alanlarında yüksek konfor sunmak için “sıcak hava üreticileri” kullanılmasını öneriyoruz. Kısacası tesis için doğru sistemi seçip; uygun fiyat, süre ve kalitede tedarik ederek, koşulsuz müşteri memnuniyeti sunmayı hedefliyoruz. Ayrıca, sistem seçimi yaparken yanlış kapasite kurulumunun önüne geçmek için binanın izolasyon durumunu da göz önünde bulunduruyoruz. Hesaplamalarda dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus ise “hava değişimi”. Bazı fabrikaların kapıları sevkiyat için çok sık açılıp kapanırken, bazılarında ise neredeyse hiç açılmıyor. Hava değişimi yüksek olan yerlerde bu değerin göz önünde bulundurulmaması durumunda tesis ısınmıyor.” dedi.

Tesiste üretilen ürünlerin cinsi de önemli bir etken oluyor

Ünlü, ayrıca; “Sistem seçimi yaparken tesiste üretilen ürünler de etkili oluyor. Örneğin ağır sanayi sınıfında yer alan tesislerde ki tonlarca çelik, soğuk havalarda dış ortamdan üretim alanına alındığında iç ortamdaki sıcak havayı emiyor ve iç ortam havasını bir anda soğutabiliyor. Bu nedenle kapasite belirlerken bu gibi durumları da hesaplamalarımıza dahil ediyoruz” bilgisini vererek, Radyant ısıtıcıların ve hava üreticilerinin uygulamalarının kısa sürede yapıldığını, 10.000 metrekare bir tesiste 1 hafta veya 10 gün içerisinde sistemi kurabildiklerini ifade etti. 

 

 

 

 

 


Turizm Proje Dergisi 2021 - Tüm Hakları Saklıdır.