Yükleniyor

Küba bankaları, Rus MIR logolu kredi kartlarını kabul etmeye başladı

Rus resmi haber ajansı TASS, Küba’daki bir dizi bankanın Rusya Merkez Bankası tarafından sunulan ulusal sistemi MIR logolu kredi kartlarını kabul etmeye başladığını bildirdi.

Havana’daki birkaç bankanın Rus kredi kartlarını kabul ettiği aktarılırken, bankaların ATM ekranında Rus ödeme sisteminin ambleminin gösterildiği, Rus bankalarının kartlarından nakit çekmenin de mümkün olduğu ifade edildi.

Nakit çekimlerinde verilen para biriminin Küba pezosu olduğuna vurgu yapılırken, ATM’den nakit çekerken sunulan ruble döviz kurunun 1-1,5 Küba Pezosu olduğu ekledi.

Öte yandan Küba’daki restoran ve mağazalarda MIR kartı ile ödeme yapmanın hala mümkün olmadığı kaydedilirken, şu ana kadar Kübalı yetkililerin adada MIR ödeme sisteminin geçerli olduğuna dair herhangi bir açıklama yapmadığı, ancak ticari kuruluşların Rus ödeme sisteminin kabulü için çalıştığı bildirildi.

Geçen yılın mayıs ayı başlarında konuşan Küba Turizm Bakanı Juan Carlos Garcia Granda, Rusya ile koordinasyon içinde ülkesinin Rus banka kartlarının kullanımını kolaylaştırmak için çalıştığını, özellikle de MIR kartlarının kullanımı üzerine odaklandıklarını aktarmıştı.

Rusya’dan daha fazla turist çekmek istediklerini söyleyen Granda, Rus bankalarına yönelik yaptırımlar karşısında ödeme koşullarını Rus turistler için daha uygun hale getirmeyi planladıklarını vurguladı.

2021 yılında 146 binden fazla Rus turisti ağırlayan Küba, 2022’de Rusya’dan 54 binden fazla gezgine ev sahipliği yapmıştı.-gazetemru

Turizm Proje Dergisi 2021 - Tüm Hakları Saklıdır.