Yükleniyor

Nu varyantı nedeniyle Güney Afrika'dan bazı ülkeler kırmızı listeye alınıyor

Nu varyantı, Corona virüsü salgınının bugüne kadar tespit edilen "en çok mutasyona uğramış varyantı" olarak da biliniyor. Mutasyona uğrayan, ilaç ve aşılara daha dayanıklı bir hale gelerek devam eden Covid-19’un Afrika kıtasında tespit edilen yeni varyantı endişe yaratıyor. Yetkilileri ve bilim insanlarını tedirgin eden bu varyanat nedeniyle vakaların çıktığı ülkeler kırmızı listeye alınıyor, sınırlar kapanıyor. Bilim insanları resmi adıyla B.1.1.529 olarak bilinen Nu varyantının henüz vaka sayısının az olmasına rağmen çok farklı ülkelerde tespit edildiğini belirtti.

Birleşik Krallık, Güney Afrika uçuşlarını durdurmak için harekete geçiyor.

İngiliz The Times gazetesi Sağlık Bakanı Sajid Javid’in Botswana, Namibya, Zimbabve, Lesotho ve Eswatini (eski adıyla Svaziland) ülkeleriyle birlikte Güney Afrika’yı kırmızı listeye almaya hazırlandığını aktardı. Ülkeye her gün Güney Afrika’dan 500 ile 700 yolcunun giriş yaptığı da belirtildi.

AB’den Acil Durum çağrısı

Avrupa Birliği’nde Nu varyantı ile ilgili yeni açıklamada, AB Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen, AB Komisyonu’nun acil durum kararı almayı gündeme getirerek Güney Afrika ülkeleriyle AB ülkelerinin uçuşlarının askıya alınmasının isteneceğini duyurdu.

Almanya uçuşları askıya alıyor

Öte yandan Reuters haber ajansına konuşan Alman Sağlık Bakanlığı kaynakları, Cuma akşamından itibaren Güney Afrika ile Almanya arasındaki uçuşların askıya alınacağını duyurdu. Havayolu şirketlerinin sadece Güney Afrika’dan Alman vatandaşlarını taşıyacağı kaydedilirken, aşılı olup olmamalarına bakılmaksızın, Güney Afrika’dan ülkeye dönen Alman vatandaşlarından 14 gün karantina kalmaları istenecek.

 

Turizm Proje Dergisi 2021 - Tüm Hakları Saklıdır.