Yükleniyor

Oğuz Ergül: 2022 yılı Türkiye hedefi 1.5 milyon turist

TUI Rusya-BDT, 2022 hedeflerini açıklamak için Antalay’da Akra Hotel’de bir toplantı düzenledi.  TUI Russia & CIS Türkiye Genel Müdürü Oğuz Ergül, 2022 sezonunda Türkiye hedefini yükselttiklerini açıklayarak: “Türkiye’ye 1,5 milyon turist getireceğiz” dedi.

“2021yılında zor bir sezon geçirdik.”

2021 yılının zor bir sezon olduğunu ifade eden Ergül : “Gelir kaybının yanında personel sıkıntıları da yaşadığımız bir yıldı. Gelirler düşünce hizmet ve kalite anlamında da sıkıntılar yaşandı. Yaşanan sorunları misafirlerimize yansıtmadan çözdüğümüzü düşünüyorum. Turizmciler olarak dersler çıkardığımız bir yıldı. Avrupa pazarının kapalı olduğu temmuz ayında Rusya pazarı açılınca tüm oteller açıldı. Ancak BDT ve Rusya pazarı tek başına otelleri doldurmadı bu nedenle de fiyat savaşı başladı. Bu savaş da herkese ekonomik zorluk getirdi. Erken rezervasyonlar bu anlamda çok önemli. Erken rezervasyon döneminde oteller kapasitelerinin yüzde 35-40’ını dolduramayınca fiyat savaşına başlıyoruz. Bu anlamda Antalya için Almanya, Ege Bölgesi için de İngiltere önemli bir denge sağlıyor” açıklamasında bulundu.

“Otelci dostlarımıza Ukrayna pazarında Rusya pazarındaki fiyatların altında fiyatlar belirlemelerini öneriyoruz.”

2021 yılında Rusya ve BDT pazarında iyi bir yıl geçirdiklerini söyleyen Ergül: “Bu durum 2022 için bize umut veriyor. Avrupa pazarının kapalı kaldığı bir dönemde Rusya ve BDT pazarının önemini daha iyi anladık. Ukrayna pazarında daha dikkatli olunmalı. Otelci dostlarımıza Ukrayna pazarında Rusya pazarındaki fiyatların altında fiyatlar belirlemelerini öneriyoruz. Rusya ve Ukrayna pazarlarına sunulan fiyatlar eşit olursa Ukrayna pazarından daha fazla turist almamızı engelleyebilir. Mısır’ın açık olması erken rezervasyonlarımızı etkileyebilir. Bu yüzden daha dikkatli olmalıyız. TUI Rusya ve CIS olarak 2022 yılı için hazırlıklarımız tüm hızıyla devam ediyor” paylaşımında bulundu.

“2022 yılında  61 şehirden Türkiye’ye 1.5 milyon turist getirmeyi planlıyoruz.”

2021 yılında Rusya, Ukrayna, Kazakistan, Belarus ve Baltık pazarındaki 45 şehirden Türkiye’ye bir milyon turist getirdiklerini belirten Oğuz Ergül, “2021 yılında Türkiye’ye Rusya’dan 643 bin pax, Ukrayna’dan 298 bin 939 pax, Kazakistan’dan 45 bin 800 pax, Baltık’tan 24 bin 470 pax ve Belarus’tan 10 bin pax ürettik” dedi. 2022 yılında ise 61 şehirden Türkiye’ye 1.5 milyon turist getirmeyi planladıklarını açıklayan Ergül, “1,5 milyon turistin 1 milyonunu Rusya’dan, 350 binini Ukrayna’dan, 60 bin pax Kazakistan’dan, 80 bin pax Baltık pazarından ve 12 bin pax da Belarus pazarından üretmeyi hedefliyoruz” bilgisini paylaştı.

Oğuz Ergül’ün ardından TUI Russia & CIS Pazarlama Direktörü Fahriye Gönenden, hedef pazarlarda yapacakları çalışmalar hakkında otelcilere açıklama yaptı.

 

Turizm Proje Dergisi 2021 - Tüm Hakları Saklıdır.