Yükleniyor

Pobeda, Türkiye'ye ucuz kış uçuşları başlatacak

Yaptırımların ardından Rusya Federasyonu dışına uçuş yapmayan tek büyük havayolu şirketi olan Pobeda, Türkiye'ye uçuşlarını yeniden başlatmayı planlıyor.

Kommersant'a göre, havayolu şirketi Aralık ayı sonunda Antalya'ya günlük seferler başlatmak için Federal Hava Taşımacılığı Ajansı'na başvuruda bulundu. Ulaştırma Bakanlığı'ndan bir kaynak Kommersant'a verdiği demeçte, Pabeda’nın 23 Aralık'tan itibaren haftada yedi kez Antalya’ya uçacağını doğruladı.

Pobeda ayrıca İstanbul uçuşlarını da yeniden başlatmayı değerlendiriyor.

Uzmanlara göre, bu seferlerle yeni yıl tatilleri dönemi değerlendirilmek isteniyor, ayrıca Türkiye'de gayrimenkul satın alan Ruslara rekabetçi fiyatlarla bilet satılması hedefleniyor. Pobeda'nın Türkiye uçuşlarının nereden yapılacağı henüz belli değil ancak haberde büyük olasılıkla uçuşların Şeremetyevo Havalimanı üzerinden yapılmasının beklendiği bilgisi paylaşılıyor. Pobeda, Federal Hava Taşımacılığı Ajansı'nın "yabancı uçaklara sahip havayollarına uçuş riski almamaları" tavsiyesi üzerine 8 Mart'tan bu yana yurtdışı uçuşlarını tamamen askıya almıştı. Pobeda uçaklarının hem Bermuda hem de Rusya sicillerinde çifte kayıt sorunu nedeniyle yaz aylarında uçuşlara başlayamadı. Kommersant'a göre, yaz aylarında Pobeda şirketi, VTB Leasing ve Sber Leasing'in yabancı yan kuruluşlarına ait uçakları Bermuda havacılık sicilinin kaydından çıkarmayı başardı. Bu uçaklar Aeroflot'tan alt kiralandı ve şimdi çift kayıt nedeniyle el konulma riski olmadan yurtdışı uçuşlarına devam edebilecek. Aeroflot'tan bir kaynak, Antalya'ya uçuşların VTB Leasing'e ait uçaklarla gerçekleştirileceğini söyledi.

Bazı Rus havayolları Türkiye ile uçuşlarına yeniden başladı

Red Wings, Mart ayı ortasında İstanbul'a SSJ-100 uçuşlarını ilk başlatan şirketlerden biriydi ve onu Nisan ayında Azimut, IrAero ve Rossiya (Sochi'den) izledi. Aeroflot, Mayıs ayından bu yana kendi Airbus A330'u ile Antalya ve İstanbul'a düzenli uçuşlara yeniden başladı.

Eylül ayında S7, A320'lerle Moskova ve Novosibirsk'ten Antalya'ya uçuşlar için bilet satışını başlattı. Eylül ayının sonunda Yamal, aynı sahibine ait A321 ile İstanbul ve Antalya'ya charter seferlerine başladı.- haberrus


Turizm Proje Dergisi 2021 - Tüm Hakları Saklıdır.