Yükleniyor

Tarihi Frig Vadisi 2022 hedefi 1 milyon turist

Türkiye’nin termal turizm merkezi denince ilk akla gelen yerlerinden olan Afyonkarahisar, Frig Vadisi’nde başlayan sıcak hava balon uçuşları ve Ayazini Köyü’ndeki restorasyon çalışmalarıyla yıldızı parlayan bir destinasyon haline geldi.Frig vadisi balon uçuşları turizme değer katıyor

Frig Vadisi ve Emre Gölü üzerinde uçuşları başlayan balonlar, vadinin tarihi ve doğal güzelliklerini havadan görme imkanı sağlıyor. Uçuşlar özellikle manzara ile seyrine doyumsuz anlar oluştururken, bölgenin turizmine de katkı sağlıyor. Toplam alanı 55 hektar büyüklüğünde olan ve adını bu geniş topraklarda uygarlık kurmuş olan Frigler'den alan vadi, oyma kaya mezarları, şapelleri, Bizans ve Roma dönemlerinin önemli eserleriyle Anadolu’nun tarihinde önemli bir yere sahip. Afyonkarahisar Valiliği’nin Ayazini köyünde ve bölgede yaptığı restorasyon, reklam ve tanıtım çalışmalarıyla birlikte bölgeye ilginin arttığını belirten Afyonkarahisar Valiliği Tanıtım Ofisi Koordinatörü İbrahim Okumuş, “2019 yılı turist sayımız 2.2 milyondu. Pandemi sonrasında Frigya’yla ilgili ilk beklentimiz 1 milyon. Bu 1 milyonun direkt Frigya amaçlı gelmesini bekliyoruz, eğer bunu termalle de birleştirirsek 2022 yazı için ortalama 4 milyon turist beklentimiz var.” açıklamasında bulunurken; Emre Gölü ve Ayazini’nde de restorasyon çalışmalarının devam ettiği bilgisini paylaştı.

 

“Tarih ve kültür atağı turizme de olumlu yansıdı”

NG HOTELS Yönetim Kurulu Başkanı Hediye Güral Gür, bölgedeki bu tarih ve kültür atağının termal turizme de katkı sağladığını belirtti. Bölgeyi basın mensuplarına gezdiren Gür, “Afyon’da balon turizmi dört ay önce başladı. Balon uçuşlarının bölge turizmine büyük katkıları olacaktır. Talep arttıkça burada balon sayısının artması da bekleniyor. Balonlar arttıkça burada Kapadokya’da gördüğümüz şekilde görsel bir şölen oluşacak ve her şey yolunda gittiği takdirde balon turizmi mutlaka Afyon’a büyük katkılar sağlayacak. Balon turizmi ve termal turizm mutlaka birbirini destekleyecektir diye düşünüyorum. Termal aslında hep yanlış algılanan turizm türü. Yaşlanınca, hastalanınca gidilir diye düşünülüyor. Oysa gençler için de bakımlar ve kürler var. Gençlerimizin termale ilgisini arttırdıkça, balon, tarih ve termal turizm türlerinin birleşeceğini ve birbirlerine katkı sağlayacağına olan inancımız tam. NG AFYON şu anda yüzde 60 dolulukta ve ilerleyen günlerde termal sezonuyla birlikte bu rakamın daha da artarak yüzde 75'leri bulmasını bekliyoruz.” paylaşımında bulundu.

 

 

 

Turizm Proje Dergisi 2021 - Tüm Hakları Saklıdır.