Yükleniyor

TÜRSAB 2021 Turizm Kongresinde pandemi dönemi, turizm sektörünün sorunları ve geleceği konuşuldu

Antalya-Belek’teki Pine Beach Resort Hotel’de gerçekleştirilen TÜRSAB 2021 Turizm Kongresi’nde açılış konuşması yapan TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, ülkemizin son iki yıldır mücadele ettiği ve sektöre tarihin en derin etkisini bırakan pandemi dönemini ve turizm geleceğini değerlendirmek için bir araya geldiklerini ifade etti. TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya yaptı. Antalya Valisi Ersin Yazıcı ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in de katıldığı açılış töreninde konuşan Başkan Firuz Bağlıkaya, ülkemizin son iki yıldır mücadele ettiği ve sektöre tarihin en derin etkisini bırakan pandemi dönemini ve turizm geleceğini değerlendirmek için bir araya geldiklerini belirtti. “ İlk olarak erken rezervasyon kampanyasının öncelikle ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum.” diyen Bağlıkaya, “Turizm için herkesle el ele vermeye hazırız. Bu birlik ve beraberlik Türk turizmini en kısa sürede parlak dönemlerine taşıyacaktır. Türkiye’nin gururları olarak başımız dik alnımız ak yola devam ediyoruz. Alacağımız daha çok yol var. Bizleri yalnız bırakmayan değerli üyelerimize, konuklarımıza çok teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu. Gelecek yıl için değerlendirmeler yapan Bağlıkaya, iç pazarda kapasite sıkıntısı yaşanabileceğini ve fiyatların aynı kalmayacağını söylerken, 2022'de 30 Milyar Dolar turizm gelirinin aşılabileceğini de belirtti. Sektörde girdi maliyetlerinin fiyatlara yansıyacağını ifade eden Bağlıkaya, “İç pazar kapasitesi yüksek tesislerde TL fiyatları revize edilecektir.” bilgisini verdi. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Göbeklitepe'yi Güney Anadolu'nun kurtuluş reçetelerinden biri olarak görüyoruz. Göbeklitepe, Göbeklitepe ile sınırlı değil. Şu ana kadar yaptığımız kazı araştırma çalışmaları sonucu 11 tane daha Göbeklitepe yerleşim yeri bulduk" dedi. Pandemi öncesi hedeflere henüz ulaşılamadığını söyleyen Ersoy, “Ancak yapılan başarılı çalışmalar sonucunda sezon başında belirlemiş olduğumuz 25 milyon turist ve 20 milyar dolar gelir hedefimizi, 28 milyon turist ve 22 milyar dolar gelir olarak yukarı yönlü revize ettik. “ bilgisini verdi.

Turizm sektöründe yaşanan personel sıkıntısına dikkat çeken POYD Yönetim Kurulu Başkanı Ülkay Atmaca, “4 ayın en çok konuşulan konusu, personel ve istihdam sorunudur. Pandemi ile birlikte 2020 yılının en büyük sorunu olan personel tedarikidir" derken “Bir anda personel kaybını telafi edecek kazanım ve gelir önümüze konulamaz." açıklamasını yaptı.

AKTOB Başkanı Erkan Yağcı,” İnsanlar tekrar tatile çıkmak istiyor... Yeni denklemde hedefe nasıl ulaşacağımızı konuşmalıyız.” derken “Şimdi maliyetler artıyor. Fiyat istikrarını da korumanız gerekiyor" paylaşımında bulundu.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Turizm Danışmanı Osman Ayık, TÜRSAB'ın düzenlediği panelde yaptığı konuşmada, bakanlığın AR-GE birimi oluşturması gerektiğini vurguladı.

TTYD Başkanı Oya Narin:  “Şu an sektör 16 Milyar Dolar kredi yükü taşıyor. Bu yük varken 1 milyon 600 bin yataktan her sene 200 binini her sene yenilemek zorundayız. Turizmcilerin bu kredi yükünün yeniden yapılandırılması gerekiyor " dedi.  

Antalya Valisi Ersin Yazıcı, "Bu sene 9 milyona varan misafirimiz olmuşsa, bunu geçen yılki başarımıza ve sizlerin göstermiş olduğu başarıya bağlıyorum. Önümüze bakıp yolumuza devam edeceğiz. Mazideki güçlükler anı olarak kalacak ama ders aldığımız anılar olacak" dedi.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, "Antalya’ya çivi çakan herkese sonsuz teşekkürler. Antalyamız hepimizin bildiği gibi 700 bin nitelikli yatak kapasitesi ile Türkiye’nin gecelemelerinin yarısını karşılayan bir şehirdir. Salgın sonrasında en hızlı geri dönüşü sağlayan bir destinasyon olarak 9 milyon yabancı misafire ulaşacağız bu sene" açıklamasını yaptı.

 

 


Turizm Proje Dergisi 2021 - Tüm Hakları Saklıdır.