Yükleniyor

40 bin kişi şehri terk ederken, kira fiyatlarında yüzde 20 düştü

Geçtiğimiz yılın ortalarından sonra kira fiyatlarında genel olarak durağan bir seyir gözlenirken, bazı illerde fiyatlarda geri çekilme dikkat çekti. Türkiye’nin gözde turizm şehirlerinden birinde kira fiyatlarında yüzde 20’ye varan düşüş gözlendi.

Ocak ayı itibarıyla bazı bölgelerde kira fiyatlarında yükseliş görülse de bazı şehirlerde kira fiyatlarında düşüş eğilimi dikkat çekiyor. Özellikle geçen yılın ortalarından itibaren ülke genelinde fiyatlarda bir durağanlık, bazı bölgelerde ise düşüş söz konusuydu. Türkiye’nin gözde turizm merkezlerinden birinde yabancıların göç etmesi sonrası kira fiyatlarında yüzde 20’ye varan düşüşler yaşandı.

40 bin yerleşik yabancının Antalya’yı terk ettiği belirtiliyor. Şehirde kira fiyatları yüzde 10-20 aralığında düşüş gösterdi. Kira fiyatlarını düşüren başlıca sebepler neler? Gayrimenkul Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, konuyla ilgili merak edilenleri milliyet.com.tr’ye açıkladı. Özelmacıklı’nın konuşması şu şekilde:

‘Yoğun Göç Alan Şehirlerden Biriydi’

“Bazı illerde konut kiralarında yükseliş devam ederken, bazı illerde de gerileme sürüyor. Bu illerin başında özellikle yabancılara kiralamanın ve satışın yoğun olduğu Antalya diyebiliriz. Antalya son dönemde yabancılar tarafından yoğun göç alan şehirlerimizden biri olmuştu.

Bu çerçevede gerek Rusya-Ukrayna krizi nedeniyle Rusya ve Ukrayna’dan gelenler gerekse de Avrupa’da yaşayıp doğal gaz krizi ile başlayan ve Avrupalıların ucuz bir şekilde hayatlarını sürdürebilmeleri nedeniyle Antalya’ya gelmelerini gerekçe gösterebiliriz. Almanya’dan da özellikle Antalya’ya yoğun göçler yaşanmıştı.

‘Son Üç Yılda Fiyatlar Yükselmişti’


Antalya’nın birçok farklı ilçesi yatırımcılar tarafından yoğunlukla tercih ediliyor. Rusların son dönemde bölgede tercihleri oldu. Bununla beraber son 3 yılda gayrimenkul fiyatları Antalya’da hissedilebilir bir şekilde gerek kiralık ve gerekse de satılıkta yükselmişti.

Yabancı Nüfusunda Dikkat Çeken Azalma


Son yapılan nüfus kayıt sistemlerinde gördüğümüz kadarıyla Antalya’da yabancı nüfusunda önemli bir azalma var. 40 bine yakın azalmanın yabancılar tarafından yaşandığı görülüyor.

Neden Göç Ettiler?


Antalya’da vatandaşlar neden göç etti? Yabancılar açısından Antalya’nın gerek mevsim şartları gerekse de aslında yaşam şartları açısından, ulaşım alternatifleri, uçak seferleri ve benzeri açısından çok rahat edilebilir bir şehir statüsünde olduğunu söyleyebiliriz ama 2022 yılı itibarıyla Antalya’da bazı mahalleler oturuma kapatılmaya başlanmıştı. Alanya, Döşemealtı, Konyaaltı ve Muratpaşa’da bazı mahalleler yabancı nüfusun artmasıyla oturuma kapatıldı. Antalya’da yabancılarla alakalı birçok izin verilememiş oldu.

‘Oturum İzni Ciddi Sıkıntıya Yol Açtı’

Bu bölgeler yabancılar açısından ikamet işlemlerine 1 Temmuz 2022 itibarıyla kapatılmaya başlanmıştı. Sonrasında Antalya’da farklı bölgelerde, farklı mahallelerde de benzer durumlar oldu. Bu durum yabancılara ikamet şartındaki tutarların artırılması, vatandaşlık kısmında döviz tutarlarındaki artışla birlikte önemli bir kesintiye uğramıştı. Rus vatandaşlar açısından savaşın biraz daha normalleşmesi ile kendi ülkesine dönenler, Kıbrıs’a geçenler oldu.


Oturum izinlerinin kapatılması önemli bir problem oluşturdu. Bir kişi gayrimenkul bile alsa o mahallenin oturum izni dolmuşsa orada oturum izni alamamaya başladı ve bu ciddi sıkıntılara yol açtı.

Başka ülkelerle de rekabet edilmesi anlamında sıkıntılar yaşamaya başladık. Rus vatandaşlar açısından alternatifler ortaya çıkmaya başladı. Türkiye’de şimdiye kadar 6 milyar dolar seviyesinde yapılan yabancılara konut satışı başka ülkelerde oturum izinlerinin kolaylıkla veriliyor olmasıyla tercihleri değiştirdi.

Ruslar Nereye Gitti?

 

Bu anlamda dünyada en yoğun yerlerden biri olan Dubai’nin sadece 2023 yılında 60 milyar dolar seviyesinde yabancıya konut satışı olduğunu düşünürsek bu ülkeyi tercih edenlerin fazlalaştığını görüyoruz.-Milliyet

Turizm Proje Dergisi 2021 - Tüm Hakları Saklıdır.