Yükleniyor

ATOR’dan, 2022 yılı iç ve dış turizm sonuçları değerlendirmesi

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkanı Maya Lomidze, 2022 yılında iç ve dış turizm sonuçlarını özetledi.

Gazetecilerle düzenlenen basın toplantısında konuşan Lomidze, genel olarak 2022’de Rusya’daki turist akışının 2021’e göre yüzde 10 artarak yaklaşık 60 milyon seyahat sayısına ulaştığını belirtirken, Rusya’da organize iç turizmin pazarın üzerinde bir büyüme kaydettiğini açıkladı.

Dağıstan, Moskova, Kırım ve St. Petersburg’un tatil taleplerinde lider olduğuna dikkat çeken ATOR Başkanı, aynı zamanda iç turizmde Krasnodar, Mineralnıye Vodı, Moskova Bölgesi, Karelya, Urallar, Sibirya, Kaliningrad ve Kırım’ın da popüler destinasyonlar haline geldiğini ifade etti.

Lomidze, Rusların ayrıca bir yıl öncesine kıyasla yaklaşık dörtte bir oranında daha fazla yurtdışı seyahati yaptığını söylerken, en çok tercih edilen destinasyonlar arasında Türkiye, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Tayland ve Abhazya’nın yer aldığını bildirdi.

Rusya’ya yabancı turist akışı

2022 yılında Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkelerinden gelen turistler hariç Rusya’yı ziyaret eden yabancı turist sayısının yaklaşık 180 bin ila 190 bin olduğunu tahmin ettiklerini söyleyen ATOR Başkanı, Rusya’dan Avrupa’ya turist akışının ise yüzde 80 ila 90 oranlarında rekor bir düşüş yaşadığını iletti.

Lomidze, Rusya’ya gelen yabancı turist sayısının üç çeyrek sonunda yüzde 99,5 oranında gerilediğine dikkat çekerken, bu dönemde sadece 147 bin yabancı ziyaretçinin Rusya’ya geldiğini, bu turistlerin çoğunlukla Almanya, Türkiye ve İran vatandaşları olduğunu sözlerine ekledi-gazetemru

Turizm Proje Dergisi 2021 - Tüm Hakları Saklıdır.