Yükleniyor

Damir Davidovic: “Türkiye’den 100 bin turist bekliyoruz”

Karadağ turizm otoriteleri ve sektör temsilcileri, Türkiye’den daha fazla turist ve turizm yatırımı çekmek amacıyla İstanbul’da bir basın toplantısı ve etkinlik düzenledi. Gerçekleştirilen tanıtım organizasyonlarında Karadağ’ın turizm potansiyeli, gelecek hedefleri aktarılırken, turistlik yerleri video gösteri ile tanıtıldı. Karadağ turizm tanıtım toplantısına, Karadağ İstanbul Konsolosu Branislav Karadzic, Karadağ Turizmden Sorumlu Devlet Bakanı Damir Davidovic, Karadağ Ulusal Turizm Organizasyonu Direktör Yardımcısı Anisa Muric, Air Montenegro CEO’su Dragana Frantov Nikolic, Podgorica Ofisi Direktörü Irena Rogosic, Bar Turizm Ofisi Direktörü Ivan Kovac, Tivat Turizm Ofisi Temsilcisi Dejana Stjepcevic, Budva Turizm Ofisi Temsilcisi Marija Mitrovic ve ülkenin turizm sektöründen temsilciler katıldı.


Türkiye ve Karabağ arasında nasıl bir turizm yolu izleyeceğimizi ve bağlarımızı nasıl kuvvetlendireceğimizi konuşmak için buradayız”

Basın toplantısında bir konuşma yapan, Karadağ İstanbul Konsolosu Branislav Karadzic, “ Bugün burada bulunmak benim için büyük bir onur. Türkiye ve Karadağ arasında nasıl bir turizm yolu izleyeceğiz ve bağlarımızı nasıl kuvvetlendireceğimizi konuşmak için buradayız. Pandemi ile geçen 2 yıl ve ardından Ukrayna savaşı ile turizm sektörü sekteye uğradı. Bu durum önümüzdeki günlerde de etkilerini gösterecek. Uyum sağlamaya çalışacağız. Ortaklaşa yapabileceğimiz pek çok şey var. Türkiye ve Karadağ arasındaki yatırımlara daha fazla yer açabiliriz. Karabağ küçük bir ülke olmasına rağmen çok güzel doğal güzelliklere sahip ve çok misafirperver bir ülke.” dedi.


“Bugüne kadar Türk turistler, 40 bine ulaşan ziyaretçi rakamıyla Karadağ’ı en çok ziyaret eden ülkeler arasında ilk 10’a girdi”

Karadağ Turizmden Sorumlu Devlet Bakanı Damir Davidovic, Türkiye ile Karadağ arasında turizm alanında işbirliğinin her zaman çok güçlü olduğunu belirterek: “ Bugüne kadar Türk turistler, 40 bine ulaşan ziyaretçi rakamıyla Karadağ’ı en çok ziyaret eden ülkeler arasında ilk 10’a girdi. Önümüzdeki senelerde bu rakamı 70-100 bin bandına çıkarmayı düşünüyoruz. Bu bizim için bir dönüm noktası olacak. Bu rakamların 2-3 katına çıkmasını sağlayabiliriz” diye konuştu. Davidovic, iki ülke arasında Osmanlı Dönemi’nden bu yana tarihsel açıdan güçlü bağlar bulunduğuna işaret ederek, “Karadağ ve Türkiye arasında turizm iş birliği her zaman çok güçlü olmuştu. Türkiye’den Karadağ’a ciddi sayıda turist geliyor ve turizm yatırımları gerçekleşti. Bugüne kadar yapılanlar örmeye başladığımız duvarın temelini oluşturan taşlar oldu. Oteller, tur operatörleri olarak daha sıkı iş birliği ve daha yakın temasta çalışmalıyız. Daha fazla yatırım yapmamız gerekiyor. Karadağ’ın Türkiye’nin görünürlüğünü artırmayı amaçlıyoruz” paylaşımında bulundu. Karadağ’ın doğal güzelliklerine de vurgu yapan Davidovic, yüzölçümlerinin yüzde 9’unun ulusal park statüsünde olduğunu ifade etti.


“Kotor Körfezi’nde 3 milyar Euro tutarında Akdeniz kıyılarındaki en büyük yatırım yapılıyor.”

Karadağ’ın yılda ortalama 1.8 milyon turist ağırladığını belirten Davidovic, turizmden yılda 1 milyar Euro gelir elde ettiklerini belirtti. Limanlarına yılda ortalama 450 cruise gemisinin yanaştığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kotor Körfezi’nde kuş uçuşu 5 km2’lik alanda 3 milyar Euro tutarında Akdeniz kıyılarındaki en büyük yatırım yapılıyor. Bu projeler, aynı zamanda Avrupa’nın en büyük marinalarına ev sahipliği yapıyor. Ülkenin kuzeyinde de çok büyük yatırım yapılıyor. Otoyol ve 10-15 otel ile büyük bir kayak merkezi inşa ediliyor. Dünyanın dört bir yanından Karadağ’a yatırım yapılıyor, Türkiye’den de yüzlerce yatırımcının yatırımı bulunuyor.”

Hem pandemi hem savaş ortamı sebebiyle zorlu dönemler atlattıklarını kaydeden Davidovic, sözlerini şöyle sürdürdü: “Pek çok ekonomi bu krizden etkilendi. Gelirin daralmış olması işletmeciler üzerinde büyük bir baskı oluşturuyor. Fiyatlar sadece yüzde 10-15 bandında arttı. Ancak artık fiyatlar sabitlendi ve daha fazla yükselmeyecek. Karadağ’daki turizm oyuncuları, altlarına girdikleri bu yükü turistten çıkarma niyetinde değiller.”


“Her gelir seviyesinden turiste göre seçenek var”

Davidovic, Türkiye’deki turistler için Karadağ’ın seçenek haline gelmesini istediklerini vurgulayarak, “100 metrelik yatıyla gelen de kumsalda güneşlemek için gelen turistler de olabilir. Farklı gelir seviyeleri için farklı seçeneklerimiz mevcut. 2019 yılında turizmde rekor bir seviyeye ulaşmıştık, bu potansiyelin yüzde 95’ine ulaştık. Savaş bittikten sonra seyahatler başlayacak. Batı ve Orta Avrupa, Türkiye, Mısır, Suudi Arabistan, Kazakistan’dan turist bekliyoruz” dedi.


“Uçuşlarımızı haftada 7 güne çıkardık”

Ülkenin ulusal havayolu şirketi Air Montenegro’nun CEO’su Dragana Frantov Nikolic ise iki ülke arasındaki uçuşlara gösterilen yoğun ilgi sonucunda uçuşlarını haftada 7 güne çıkardıklarını söyledi. Geçen yıl faaliyete geçen ve dünyanın ‘en genç ulusal havayolu’ olarak kayıtlara geçen Air Montenegro’nun CEO’su Dragana Frantov Nikolic ise geçen yıl Tivat ve İstanbul arasında haftada 2 uçuş başlatmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek, “Bu hatta gösterilen yoğun ilgi sayesinde uçuşlarımızı haftada 7 güne çıkardık. Ayrıca yaz sezonu boyunca Podgorica-İstanbul arasında haftada 2 uçuş başlattık. THY sayesinde de iki ülke arasında günde 3-4 kere uçmak mümkün.” diye konuştu.


Turizm Proje Dergisi 2021 - Tüm Hakları Saklıdır.