Yükleniyor

Form Şirketler Grubu ihracatta büyümeye devam ediyor

İklimlendirme sektörünün öncü firması Form Şirketler Grubu, ihracat gelirlerini her yıl artırarak hem iklimlendirme sektörüne hem de ülke ekonomisine katkıda bulunmaya devam ediyor. 2023 yılında 140 milyon dolar ciro açıklayan şirket, bu gelirin yüzde 20’sini ihracattan elde etti. Grup, 2024 yılında ürün çeşitliliğini ve ihracat yaptığı ülkeleri artırarak bu oranı yüzde 30 seviyelerine çıkarmayı hedefliyor.


Türk iklimlendirme sektörünün öncü markalarından Form Şirketler Grubu, ihracat çalışmalarına hız verdi. 2023 yılında 140 milyon dolar ciro elde eden Form, bu rakamın yüzde 20’sini ihracattan sağladı. Ürün portföyüne yeni eklenen ürünlerle birlikte ihracat hacmini artırmayı amaçlayan şirket, 2024 itibarıyla toplam ciro içerisindeki ihracat gelirlerini yüzde 30 seviyelerine çıkarmayı hedefliyor. Azerbaycan, Kıbrıs, Gürcistan, Türkmenistan ve Libya gibi ülkelerde bölgesel distribütörlükleri bulanan Form Grup, Türki Cumhuriyetlerde de partner firmalarla yer alıyor.

 

“İhracat ağımızı genişletiyor, küresel pazardaki konumumuzu güçlendiriyoruz”

İhracat stratejisi ve 2024 hedefleri ile ilgili açıklamalarda bulunan Form Şirketler Grubu Yürütme Kurulu Başkanı Tunç Korun, “İhracat stratejimizde, Ortadoğu'dan Avrupa'ya uzanan geniş bir coğrafyada etkili olmayı ve merkezi klima ürün gruplarımızda ihracat payımızı yüzde 30'luk bir seviyeye çıkarmayı hedefliyoruz. Bu büyüme hedefi doğrultusunda, yerli üretim klima santralleri, ısı geri kazanım cihazları, ısı pompaları ve fancoil ünitelerimizle Avrupa, eski Doğu Bloğu ülkeleri, Türki Cumhuriyetler ve Kuzey Afrika pazarlarına yoğunlaşarak ihracat ağımızı genişleteceğiz. Bu genişlemeyi, sadece finansal bir başarı olarak değil, aynı zamanda küresel bir oyuncu olarak etkimizi artırma ve değerlerimizi dünya çapında yayma fırsatı olarak değerlendiriyoruz. Form MHI Klima Sistemleri tarafında ise faaliyet gösterdiğimiz ülkelerdeki pazar payımızı yerel ortaklarımızla birlikte artırırken, yeni ülkeleri de ihracat ağımıza katacağız. Yakın hedeflerimiz arasında Tunus, Cezayir ve Fas var” dedi.

 

“Form Freva ile Form Şirketler Grubu’nun ihracat rakamlarını daha da artıracağız”

2024 yılında faaliyete geçen Form Freva’nın Form Şirketler Grubu’nun ihracat rakamlarına katkı sağlayacağını belirten Tunç Korun, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Form Şirketler Grubu’na yeni dahil olan Form Freva, faaliyete başladıktan çok kısa bir süre sonra, ilk üretimini ve ilk ihracatını gerçekleştirdi. Soğutma Kuleleri konusunda geniş bir ürün yelpazesine sahip olan Form Freva ile tüm üretimlerde kalite çıtasını yüksekte tutarak gerek yurt içinde gerekse yurt dışında satış rakamlarımızı artıracağız. Gelecek üretimlerimizle hem sektörümüze hem de ülkemize ihracat anlamında ciddi katkılar sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

 

 

 

“Ticari alım heyeti ve fuar katılımlarımız devam edecek”

 2024 yılının geri kalanında katılmayı planladıkları yurt dışı fuar veya ticari heyetlerle ilgili de bilgilendirmelerde bulunan Korun, “ISIB (İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği) vasıtasıyla çok farklı lokasyonlarda ticaret heyeti katılımlarımız oluyor. Bu sene Bağdat iklimlendirme ticaret heyetine katıldık; sene içinde de Arjantin, Şili, Uruguay İklimlendirme Ticaret Heyeti’ne katılacağız. Ticari alım heyetlerinin yanı sıra yurt dışındaki önemli fuarlara da Form Şirketler Grubu olarak katılım sağlıyoruz. En son mart ayında İtalya’da gerçekleştirilen ve iklimlendirme sektörünün en önemli fuarlarından biri olan Mostra Convegno Fuarı’ndaydık. Yıl içerisinde katılım göstereceğimiz diğer fuarlar ise; Erbil Build Expo, Aquatherm Almathy, Aquatherm Bakü, Aquatherm Taşkent ve GlassTec Düseldorf fuarları olacak. Önümüzdeki dönemde Fas, Cezayir, Rusya, Güney Afrika, Almanya, Polonya, Hollanda ve Doğu Bloğu ülkelerindeki organizasyonlarda daha aktif görünür olmayı planlıyoruz” dedi.

 

 


Turizm Proje Dergisi 2021 - Tüm Hakları Saklıdır.