Yükleniyor

FTI Group iflas başvurusunun nedenlerini açıkladı

 

Şirket, on binlerce tatilciyi etkileyebilecek iflas kararının baş sebebini düşük rezervasyon rakamlarına bağladı.


Almanya, Avusturya ve Hollanda'da faaliyet gösteren Avrupa'nın en büyük üçüncü tur operatörü FTI Group'un ana şirketi olan Alman FTI Touristik GmbH, 3 Haziran'da Münih Bölge Mahkemesi'ne iflas başvurusunda bulunduğunu açıkladı. Bunu grup içindeki diğer şirketlerin de izlemesi bekleniyor.

Son zamanlarda bir dizi sorunla karşı karşıya kalan Münih merkezli şirket, özellikle rezervasyon rakamlarının beklenenin altında kalmasından dolayı bu kararı aldıklarını bildirdi.

Şirket açıklamasında "Buna ek olarak, çok sayıda tedarikçi peşin ödeme konusunda ısrarcı oldu. Sonuç olarak likidite ihtiyacı artmış ve bu ihtiyaç yatırımcı sürecinin kapanmasına kadar karşılanamamıştır. Bu nedenle iflas başvurusu yasal nedenlerle gerekli hale gelmiştir." denildi.

65 bin tatilci etkilenebilir

Alman Die Zeit gazetesi, halen FTI Touristik ile seyahat eden 65 bin kadar tatilcinin bu durumdan etkilenebileceğini aktardı.

İflasın sonuçlarından etkilenen tatilicileri desteklemenin şirketin şu anda en önemli önceliği olduğunu belirten grup, "Halihazırda başlamış olan seyahatlerin planlandığı gibi tamamlanabilmesini sağlamak için yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Henüz başlamamış olan seyahatler ise 4 Haziran 2024 Salı gününden itibaren muhtemelen artık mümkün olmayacak ya da sadece kısmen mümkün olacaktır." şeklinde bilgilendirmede bulundu.

FTI ayrıca, müşterilere destek olmak, soruları yanıtlamak, geri ödemeleri ve diğer teknik konuları mümkün olduğunca sorunsuz ve verimli bir şekilde halletmek için bir web sitesi ve yardım hattı kuruldu.

Yaz tatiline çıkanlar için "kaos" uyarısı

Almanya son birkaç aydır, özellikle de Lufthansa çalışanlarının ücret artışı talebiyle başlattıkları kapsamlı grevler nedeniyle, giderek artan sayıda seyahat ve turizm sorunuyla karşı karşıya.

Havayolları ve tur operatörleri hala pandeminin devam eden etkileriyle karşı karşıya ve harcanabilir gelir düştükçe artan hayat pahalılığı ve faiz oranları seyahat talebini bir miktar azaltıyor.

Almanya Dışişleri Bakanlığı, yabancı ülkelerde mahsur kalan yolculara destek vererek, turistlerin ülkelerine geri gönderilmesine yardımcı olacağını ve ihtiyaç duyulması halinde konsolosluk desteği vereceğini açıkladı.

Bu yaz seyahate çıkmayı uman tatilcilerin birçok paket tatilin iptal edilmesi ya da kısa kesilmesiyle birlikte bir dizi aksaklıkla karşı karşıya kalabileceği belirtiliyor.-euronews


Turizm Proje Dergisi 2021 - Tüm Hakları Saklıdır.