Yükleniyor

GAULT & MILLAU 2024 Türkiye’nin Rehber Dereceleri Açıklandı

Bereketli topraklarında Anadolu’nun köklü geçmişinden beslenerek dünyanın en zengin mutfaklarından birine ev sahipliği yapan Türkiye, dünyanın prestijli gastronomi rehberlerinden biri olan Gault & Millau Rehberi’yle Türkiye gastronomisi dünya vitrinine çıkıyor. Dünya gastronomi otoriteleri tarafından takdir edilen rehberlerden biri olan Gault & Millau’nun Türkiye için hazırladığı seçki, 4 Aralık 2023 tarihinde Çırağan Palace Kempinski’de gerçekleştirilen ödül töreni ile duyuruldu. Gault & Millau’nun Türk lezzet mirasına gösterdiği bu ilgi, Türkiye’nin dünyanın önde gelen gastronomi merkezleri arasında öne çıkmasına katkı sağlayacak.

Sözen Group iş birliği ile Türkiye'ye adım atan dünya gastronomisinin en seçkin rehberlerinden olan Fransa menşeili Gault & Millau, Türkiye gastronomisinde yepyeni bir dönemin kapılarını aralıyor. Güçlü gastronomi ağı sayesinde kendisine saygın bir konum kazanan Gault & Millau, 2024 rehberiyle Türkiye pazarında yerini almaya hazırlanıyor. Gault & Millau Türkiye Rehberi, 4 Aralık 2023 Pazartesi günü Çırağan Palace Kempinski'de düzenlenen görkemli bir ödül töreniyle gastronomi tutkunlarının ilgisine sunuldu.

İlk kez 1969 yılında Paris'te iki gazeteci ve yemek eleştirmeni Henri Gault ve Christian Millau tarafından yayımlanan Gault & Millau, günümüzde dünyanın en prestijli iki gastronomi rehberinden biri olarak kabul ediliyor. Her şefin restoranının özgünlüğüne inanan Gault & Millau, gastronomi dünyasının inceliklerini keşfetmeye yönelik bir pusula niteliğinde. Lezzet haritasıyla gastronomiye yeni bakış açıları tanıtan bu modern rehber, restoran ve şefleri puanlaması için bağımsız şarap ve gastronomi uzmanlarıyla çalışmalarına devam ediyor. Elli yıldır lezzetin ve yeteneklerin peşinde koşan Gault & Millau sekiz bölgesel rehbere, bir şarap rehberi ve bir şampanya rehberine sahip. Rehber restoranları ödüllendirirken kendine özgü puanlama sistemiyle ayrıntılı bir değerlendirme sunuyor. Restoran ve şeflere Gault & Millau tarafından hizmet, fiyat ve restoranın atmosferi hakkında ayrı ayrı yapılan değerlendirmelerle birlikte yemeğin kalitesi ve lezzeti üzerinden 1 ile 20 arasında puan veriliyor. Yüksek puanlı restoranlar puanlarının derecesine göre Gault & Millau imzası olan şef şapkalarından 1 ile 5 arasında şapka kazanıyor.  

Dünyanın en prestijli, alanında en çok bilinen ve takdir edilen gastronomi rehberlerinden, ilk kez 1969 yılında Paris'te iki gazeteci ve yemek eleştirmeni Henri Gault ve Christian Millau tarafından yayımlanan Gault & Millau, Sözen Group iş birliği ile Türkiye’ye getirildi. Türkiye bu iş birliği ile 54 yıllık rehberin 17. ülkesi oldu. Gault & Millau Türkiye Rehberi, 4 Aralık 2023 tarihinde Çırağan Palace Kempinski'de gerçekleştirilecek görkemli ödül töreniyle gastronomi tutkunlarının ilgisine sunuldu.

 

Türkiye’yi 17. ülke olarak bünyesine katan rehber, 2023 yılı içerisinde ülkenin önde gelen turizm destinasyonlarında saha çalışmalarına başladı. Gault & Millau Türkiye rehberi, belirli şehirleri vurgulamak yerine zengin ve detaylı bir Türkiye gastronomi turu sunmayı amaçlıyor. Rehberin Türkiye uyarlaması, ülkemizin önde gelen gastronomi destinasyonlarından olan İstanbul, İzmir, Çanakkale, Balıkesir (Ayvalık), Aydın (Kuşadası), Muğla (Bodrum, Fethiye, Marmaris), Antalya, Gaziantep ve Nevşehir (Kapadokya)’i kapsıyor.

20 yılı aşkın süredir Türk gastronomisi için emek veren, 7 kıtada Türkiye’yi tanıtan, Gastromasa gibi dünyaca ünlü Türk markalarını yaratan, uluslararası gastronominin en önemli temsilcilerinden ve gastro-diplomaside Türkiye’nin tanıtımı üzerine çalışmalar gerçekleştiren Sözen Group CEO’su ve Gault & Millau Türkiye Temsilcisi Gökmen Sözen’in açılış konuşmasını yaptığı gecede Gault & Millau Grubu Başkanı Patrick Hayoun da rehber hakkında bir sunum gerçekleştirdi.

 

Katılımın yoğun olduğu Gault & Millau Türkiye 2024 Ödül Töreni’nde, Yılın En İyi Restoran Ödülü’nün sahibi Neolokal, Yılın En İyi Şefi Ödülü'nün sahibi TURK Fatih Tutak'ın Kurucusu & Şefi Fatih Tutak oldu.

 

Türkiye pazarında Sözen Group iş birliği ile yerini alan Gault & Millau hakkında çok heyecanlı olduklarını dile getiren Sözen Group CEO’su Gökmen Sözen ise, bu iki önemli markanın girişiminin global gastronomi sektörü ve Türkiye arasında köprü olacağını vurguladı. Sözen, “Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında önemi yüksek olan bir gastronomi rehberini geçtiğimiz sene Türkiye’ye getirdik. Binbir emekle, görüşmelerle gerçekleştirdiğimiz bu rehberin ilk meyvelerini şu an burada, Çırağan Sarayı’nın görkemli atmosferinde hep beraber toplayacağız” dedi.

 

Sözen Group CEO’su Gökmen Sözen, Çırağan Palace Kempinski’de düzenlenen gala gecesine desteklerini esirgemeyen sponsorlara da tek tek teşekkür etti.

 

Gault & Millau’nun CEO’su Patrick Hayoun açılış konuşmasında şunları söyledi: “Son dönemde Türkiye yiyecek dünyasındaki çıkışı ile önemli bir gelişme kaydetti. Kapsamlı mutfak mirasına sahip, çeşitli ve leziz mutfağıyla tanınan Türkiye, kebap ve mezelerden baklava ve Türk çayına kadar çok çeşitli yemekler sunmaktadır. Özellikle İstanbul, hareketli gıda pazarları ve Türk mutfağının hem geleneksel hem de çağdaş yorumlarını sunan restoranlarıyla yemek tutkunlarının uğrak noktası haline geldi. Türkiye'nin gastronomi sahnesine dahil olması, ülkeyi sadece bir mutfak destinasyonu olarak haritaya koymakla kalmıyor, aynı zamanda Türk kültürünün ve turizminin tanıtılmasında da önemli bir rol oynuyor.”

 

Amaçlarına da değinen Hayoun, “Amacımız sadece Türkiye'nin ulusal kimliğini ortaya çıkarmak değil, aynı zamanda farklı yerel bölgelerin farklı gastronomik özelliklerini de sergilemektir. İlk edisyonumuzda özellikle Türk köklerine sadık kalarak yemeklerinde başarılı olan restoranlar arıyorduk. Gelecek sayımızda, kendilerine özgü mutfak geleneklerine sahip yeni bölgeleri tanıtacağız” dedi.


Turizm Proje Dergisi 2021 - Tüm Hakları Saklıdır.