Yükleniyor

Global Yatırım Holding’in net karı yüzde 40 arttı, gelirleri 3.4 milyar TL’yi aştı

Çeşitli iş kollarında yatırımlarıyla 4 kıta ve 19 ülkede faaliyet gösteren Global Yatırım Holding’in (GYH) enflasyon muhasebesinin uygulandığı 2024 yılı ilk çeyrek finansal sonuçlarına göre net karı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 40’lık artışla 239 milyon TL oldu. Elektrik üretimi ve madencilik iş kollarındaki geçici daralma ve enflasyon muhasebesi hesaplamasının sınırlayıcı etkisine rağmen konsolide gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9 artışla 3.4 milyar TL’yi aşan GYH’nin konsolide FAVÖK’ü ise yüzde 30 artışla 1.1 milyar TL’nin üstüne çıktı.

 

2024 yılının birçok belirsizlikle başlamasına rağmen başarılı sonuçlar elde ettiklerini anlatan Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Mehmet Kutman, “Stratejik planlama ve çevik yönetimimiz sayesinde, zorlukları aşarak bunları büyüme fırsatlarına dönüştürdük. Finansal istikrarımız ve çeşitlendirilmiş portföyümüz sağlam bir temel oluştururken, dinamik yönetim uygulamalarımız değişen piyasa koşullarına hızla uyum sağlamamıza olanak tanıdı. Uyguladığımız stratejik iş planlaması sürdürülebilir başarıyı garanti altına aldı ve dalgalı bir ortamda bile gelişmemizi sağladı” dedi.

 

GYH Mali İşler Grup Başkanı Ferdağ Ildır ise, “2024 yılının ilk çeyreğinin grubumuz için yeni bir başarı dönemi olması bizler için mutluluk verici. Devam eden büyüme ve önemli yatırım aşamalarına rağmen, Grup olarak finansal oranlarımızı sağlıklı seviyelerde tutmayı başardık. Başarıyı sürekli hale getirmek için piyasa dinamiklerini yakından izlemeye devam edeceğiz” diye konuştu.

 

Çeşitli iş kollarında yatırımlarıyla 4 kıta ve 19 ülkede faaliyet gösteren Global Yatırım Holding (GYH), 2024 yılı ilk çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Grubun konsolide gelirleri 2024 yılının ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre, elektrik üretimi ve madencilik iş kollarındaki geçici daralma ve enflasyon muhasebesi hesaplamasının sınırlayıcı etkisine rağmen yüzde 9 artışla 3.4 milyar TL’yi aştı. Bu iki iş kolu hariç tutulduğunda ve enflasyon muhasebesi uygulanmadığında ise grubun konsolide gelirleri yüzde 90’lık güçlü bir artış gösteriyor.

 

Aynı dönemde Holding’in konsolide FAVÖK’ü yüzde 30 artışla 1 milyar 114 milyon TL oldu. Grubun net karı ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 40’lık artışla 239 milyon TL oldu.

 

Grubun elde ettiği 239 milyon TL’lik net kar rakamının içerisinde nakit çıkışı gerektirmeyen giderler 493,6mn TL tutarındaki amortisman gideri ile 89,7 milyon TL tutarındaki kur farkı gideri yer aldı. Ayrıca, 234,6 milyon TL tutarında TMS29 uygulaması kaynaklı parasal kazanç bulunmakta.  

Turizm Proje Dergisi 2021 - Tüm Hakları Saklıdır.