Yükleniyor

Güney Kore, MICE turizmi alanındaki iddiasını sürdürüyor

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü'nün (UNWTO) verilerine göre turizm sektörü 2022'nin ilk 5 ayında, pandemi sonrası beklenenin üzerinde bir toparlanma yaşarken; toplantı, teşvik, kongre ve fuar çalışmalarını (MICE) içine alan turizm alanında da önemli bir canlanma bekleniyor. 

2022'nin ilk 5 ayında uluslararası ziyaretçi sayısını bir önceki yıla göre ikiye katlayan (%94) Asya ve Pasifik bölgesinde son iki ayda ziyaretçi sayısını yüzde 190 artıran Güney Kore, MICE turizmi alanındaki iddiasını sürdürüyor.  

Covid-19 pandemisinden en çok etkilenen sektörlerden biri olan turizm, 2022 yılının ilk 5 ayında beklenenin de ötesinde toparlanma yaşadı. Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü'nün (UNWTO) verilerine göre 2022 Mayıs sonuna kadarki dönemde, 2021'in ilk 5 ayına göre yüzde 324* büyüyen sektör; şimdiden pandemi öncesi 2019 rakamlarının yarısını yakaladı. Turizm sektörü gelirlerine en büyük katkıyı sağlayan kongre, iş toplantıları ve fuarları içine alan MICE (meeting, incentive travels, congress, exhibitions) turizmi de yaşanan bu büyümeden olumlu etkilenirken; MICE turizminin dünyada en iddialı ülkelerinden biri olan Güney Kore, önümüzdeki dönemde yaşanacak canlanmaya hazırlanıyor. 

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Kore Turizm Organizasyonu (KTO) İstanbul Ofisi Direktörü Hyuncho Cho, "2019 yılında Güney Kore, bir rekora imza atarak 17 milyon turisti ağırlamıştı. Tüm salgın boyunca yaşanan kısıtlamalara rağmen, pandemi sonrası dönemi düşünerek, çalışmalarımıza hız kesmeden devam etmiştik. Hafifleyen salgınla beraber son 2 aydır, turist sayımızda geçen yılın aynı dönemlerine göre %190'lara varan bir artış söz konusu. Bu artışı sürdürülebilir kılmak amacıyla kurumsal amaçlı etkinlik turizmini de daha etkin bir araç olarak kullanmayı hedefliyoruz. KTO olarak özellikle teşvik amaçlı seyahatler ve kurumsal toplantılar için sunduğumuz destek programlarımızla, organizatörlerin tüm konuklarına farklı deneyimler sunmalarına yardımcı oluyoruz. Bu alanda çalışan profesyonellere, Kore'ye düzenlemeyi planladıkları kurumsal geziler için bizimle iletişime geçmelerini öneriyorum." dedi. 

Dünyanın En Yenilikçi Ülkesinde Unutulmaz Bir Etkinlik

Uluslararası Dernekler Birliği'nin (UIA) 2019 yılında uluslararası etkinlikler için en çok tercih edilen ülkeler sıralamasında 2. sırada yer verdiği Güney Kore; birinci sınıf MICE altyapısı, güvenli ve sürdürülebilir toplantı mekanları, benzersiz manzaralar ve deneyimler ile katılımcılara çok daha fazlasını sunuyor. 2021 yılında 'Dünyanın En İnovatif Ülkesi' olarak da gösterilen Güney Kore, yeni teknolojileri ve yenilikçi fikirleri en hızlı şekilde uygulamaya geçirerek toplantıların verimliliğini ve etkinliğini artırmaya da katkı sağlıyor. 

Güney Kore; benzersiz mekanları, ilginç aktiviteleri, konforlu konaklama ve ulaşım imkanlarıyla ziyaretçilerin beklentilerini en iyi şekilde karşılıyor.  Dünyanın 186'dan fazla şehrinden 90'dan fazla havayolu şirketi, "Dünyanın En İyi Havalimanı" seçilen Incheon Havalimanı'na uçuş gerçekleştirdiği için; Güney Kore, ulaşım kolaylığıyla da öne çıkıyor. Ziyaretçilere, aynı zamanda ülke içerisinde de üstün sağlık güvenliği ve gelişmiş bir ulaşım ağı sunuluyor.

Gruplara Özel Eşsiz Mekanlar, Kişiselleştirilmiş Deneyimler

Küçük toplantılardan şehirleri dolduran büyük konferanslara kadar, Güney Kore her yıl binlerce kurumsal ziyaretçiyi ağırlıyor. Ülke bir yandan planlayıcılar için etkinlik adına en verimli mekan alternatiflerine sahipken; katılımcılar içinse eş zamanlı olarak kültürel zenginlikler de sunuyor. 

Kore Turizm Organizasyonu (KTO), Kore'nin MICE endüstrisine liderlik etmesi adına çeşitli projeler yürütüyor ve bu kapsamda 2017'den beri, 'Kore'nin Eşsiz Mekanları' programını güçlü bir şekilde destekliyor. Kurumun amacı, bu program çerçevesinde, ziyaretçilere, ülkenin geleneğinin ve kültürünün yanı sıra aynı zamanda sanat, eğlence sporları, Kore Dalgası, doğal manzara ve daha fazlasını deneyimleme imkanı veren bir seçim sunmak. 

Güney Kore'de kurumsal misafirleri, kültür ve verimlilikle memnuniyet sağlayacak en akılda kalıcı mekanlar bekliyor. Bu kapsamda Kore Mobilya Müzesi, Busan Sinema Merkezi ve Nami Adası gibi mevcut mekanlar değerlendirilirken; bunlara yenileri eklenmeye de devam ediyor. Ülkedeki benzersiz mekanlar, ziyaretçileri ev sahibi şehrin eşsiz konseptini hissetmeye davet ederken; aynı zamanda konuklara yemeğinden müziğine ve tarihi mirasına dek tüm yerel kültürü deneyimleyebilme imkanı da veriliyor. 

Kurumlara, bu eşsiz mekanların yanı sıra Kore'nin çeşitli bölgelerinde kültürel deneyimler, tapınak konaklamaları, açık hava etkinlikleri, geleneksel yarışmalar ve oyunlar gibi ekip ruhunu geliştirecek farklı temaya sahip eşsiz deneyimler de sunuluyor. K-pop'un anavatanında bir dans atölyesine katılmak ya da bu yıl 25. yılını kutlayan Nanta müzikalini tecrübe ederek ekip olarak gerçek davullarla Kore ritmine ayak uydurmak Kore'de deneyimleyebileceğiniz zengin içerik gücünün bir göstergesi.  

Organizasyon Planlayıcıları için Çeşitli Destek ve Teşvik Programları

Kore Turizm Organizasyonu ayrıca minimum 10 kişiden başlayacak ve teşvik amaçlı ya da kurumsal toplantılar için en az 2 gece Kore'de konaklayacak gruplara özel destek planları da hazırlıyor. 40 yılı aşkın süredir Kore Turizm Organizasyonu bünyesinde faaliyet gösteren Kore MICE Bürosu (KMB), uluslararası toplantı ve etkinliklere ev sahipliği yapma, bunları organize etme ve destekleme konusunda büyük bir deneyime sahip. Bu destek planları çerçevesinde ilgili gruplar, hediyelik eşya, turistik mekanlara ve performanslara giriş imkanı, kültürel deneyim fırsatı ile karşılama etkinliği gibi çeşitli avantajlardan yararlanabilirler. Ayrıca, orta ila büyük ölçekli kurumsal ziyaretçiler ve seyahat acenteleri yine KTO'dan, uçak biletleri, konaklama masrafları gibi giderler konusunda da Kore'ye gelen toplam ziyaretçi sayısına göre planlanan tekliflerin ön incelemesi için de destek alabilir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Güney Kore'ye vizesiz seyahat imkanı gibi önemli bir avantaja sahip olduğunun altını çizen Kore Turizm Organizasyonu İstanbul Ofisi Direktörü Hyuncho Cho, kurumsal etkinlikler ile ilgili olarak şunları söyledi: "Kısa bir sürede her alanda etkileyici bir gelişim gösteren ülkemiz, modern dünyanın tüm kolaylıklarını ve teknolojisini kucaklarken etkileyici tarihine ve geleneğine de sahip çıkıyor. Tüm bu özelliklerimizle, kusursuz denebilecek toplantı ve etkinliklerin ötesinde, unutulmaz deneyimler için de alışılmadık alternatifler sunmayı başarıyoruz. Güney Kore ziyaretinizde modern gökdelenler antik tapınakların yanı başında size görsel bir şölen sunarken, tercihinize göre ister Michelin yıldızlı restoranlarda isterseniz de mütevazi sokak yemeği tezgahlarında Kore lezzetlerinin tadını çıkarabiliyorsunuz. Gündüz gerçekleşen verimli bir toplantı akşam yerini tarihi bir Güney Kore köyünün sokaklarında keyifli bir yolculuğa bırakabiliyor."

Türkiye'deki tüm profesyonelleri, Güney Kore'yi iş toplantıları ve etkinlikleri için önemli bir seçenek olarak değerlendirmeye davet eden Kore Turizm Organizasyonu İstanbul Ofisi Direktörü Hyuncho Cho, açıklamalarını şöyle tamamladı: "Ülke olarak sahip olduğumuz bu ayrıcalıkları Türkiye'deki profesyonellere ilk elden anlatabilmek adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu kapsamda 27 Eylül'de İstanbul'da hem Türkiye'den hem de Kore'den seyahat ve MICE acenteleri ile turizm profesyonellerini bir araya getireceğimiz "Kore Seyahat & MICE Roadshow"unu gerçekleştireceğiz. Bu etkinlik ile amacımız, Kore'ye düzenlenecek MICE seyahatinin avantajları ve KTO olarak sunduğumuz destek programları hakkında bilgi aktarmanın yanı sıra acentelerle ilişkileri geliştirmek ve bu alanda daha fazla iş hacmi yaratmak olacak." 

 

Turizm Proje Dergisi 2021 - Tüm Hakları Saklıdır.