Yükleniyor

Ormanlarımız yanıyor, oteller boşaltılıyor

Oteller misafirlerini tahliye ediyor

Muğla’nın Bodrum ilçesi Meşelik Mahallesi’nde sebebi belirlenemeyen bir nedenle çıkan yangın kısa sürede geniş bir alana yayıldı. Muğla Büyükşehir Belediye itfaiye ekipleri, Orman Müdürlüğü ekipleri ve vatandaşların müdahale ettiği yangında 5 hektarlık alan yok olurken alevler 5 yıldızlı Titanic Deluxe ve Lujo Hotel’in bahçesine kadar geldi. Her iki otel de boşaltıldı. Lujo Hotel’in misafirleri teknelerle tahliye edildi.

Titanic Hotels’den gelen açıklamaya göre: “ Otelimizde konaklamakta olan tüm misafirlerimiz, tedbir amacıyla deniz yolu ile güvenli bir şekilde tahliye edilmiştir. Otel sınırları içerisinde fazla sayıda bulunan yangın hidrat sistemi sayesinde yangının otele sıçraması engellenmiştir. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın da hızlı müdahalesi ile yangın kısa sürede kontrol altına alınmıştır. Otelimizde herhangi bir hasar bulunmamakla beraber yerel yetkililerin risk geçtiğine dair bildirimde bulunmaları halinde misafirlerimiz otele tekrar alınacaktır.” bilgisi paylaşıldı.

Muğla Marmaris İçmeler mekiinde çıkan yangın nedeniyle Martı Resort boşaltıldı ve misafirler Martı la Perla Hotel'e yerleştirildi. Otelden yapılan açıklamada: “Muğla ili Marmaris ilçesi içmeler mevkiinde meydana gelen orman yangını dolayısıyla hem misafirlerimizin hem de tesislerimizin güvenliği açısından içmeler Martı Resort otelimiz boşaltılarak, misafirlerimiz diğer tesisimiz Martı la Perla otelimize nakil edilmiştir. Tesisimizin ve misafirlerimizin güvenliği için her türlü tedbir ivedilikle alınmıştır." bilgisine yer veridi.

Dilek Yarımadası Kalamaki Milli Parkı, 10 günlüğüne ziyaretçilere kapatıldı.

Öte yandan önlem amaçlı olmak üzere, özellikle sosyal medyadan gelen talepler sonucu, Aydın’ın Kuşadası ilçesindeki dünyaca ünlü Dilek Yarımadası Kalamaki Milli Parkı 10 günlüğüne ziyaretçilere kapatıldı. Milli Park'ın şefliği akşam saatlerinde bir açıklama yaparak “Milli Parkımız hava şartlarından dolayı ziyaretçilerimizin güvenliği amacıyla 07.08.2021 tarihine kadar ziyaretçi girişine kapatılmıştır” dedi. Kaymakamlık’tan yapılan açıklamada ise, Kuşadası ilçe sınırları içinde tüm ormanlık alanlara 1 kilometre mesafede, özel mülkiyet kamu arazileri dahil, mangal, semaver ve ateş yakılması yasaklandı. Yıl boyunca anız, bağ bahçe atığı ot dal yakılması ve ilçe sınırları içinde düğün, nişan gibi organizasyonlarda havai fişek, dilek balonu gibi yanıcı madde kullanılması 2. bir karara kadar yasaklandığı bilgisi verildi. 

Turizm Proje Dergisi 2021 - Tüm Hakları Saklıdır.