Yükleniyor

Rusların Türkiye’de konut talebi arttı

Rusların yabancı ülkelerde yatırım yoluyla oturma izni veya vatandaşlık almak için talepleri artarken, Türkiye’nin yurt dışında konut alana vatandaşlık vermesi, Türkiye’ye ilgiyi arttırdı. Kommersant gazetesinin haberine göre Rusların en fazla ilgi gösterdiği ülkelerin başında Türkiye geliyor. Türkiye, Bulgaristan ve İspanya'nın en fazla rağbet gören yerler olduğunu yazan Kommersant, Tranio şirketinin analizlerinde Türkiye'ye talebin yüzde 53 arttığının görüldüğünü kaydetti.

Uzmanlar, Türk lirasındaki değer kaybının da Rusları Türkiye'de gayrimenkul satın almaya yönelttiğini belirtiyor. Rusların yurtdışında gayrimenkul alımına ilgisinin pandemi öncesindeki seviyenin gerisinde olduğuna dikkat çeken gazete, bir önceki yıla kıyasla yüzde 3.6'lık artış olsa da, 2019'a kıyasla yüzde 13.8 oranında bir düşüş kaydedildiğine dikkat çekti. Gazetenin haberine göre, Türkiye’nin uyguladığı gayrimenkul alana vatandaşlık verme programının bazı ülkeler tarafından da uygulanmaya başlanacağını bu ülkeleri Türkiye ile rekabet edeceğini belirtiyor.

Türkiye’de yabancılara yapılan konut satışları Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 48,4 artarak 7 bin 363 oldu. Toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışının payı yüzde 4,1 oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarında ilk sırayı 2 bin 922 konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul’u sırasıyla 1917 konut satışı ile Antalya, 428 konut satışı ile Ankara izledi. Yabancılara yapılan konut satışları Ocak-Kasım döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 39,4 artarak 50 bin 735 oldu. Kasım ayında İran vatandaşları Türkiye’den 1406 konut satın aldı. İran vatandaşlarını sırasıyla bin 75 konut ile Irak, 836 konut ile Rusya Federasyonu vatandaşları izledi. Antalya’da kasım ayında 8 bin 756 konut satılırken, bunların 1917’sini yabancılar aldı. Antalya’da kasımda satılan her 100 konuttan 22’sini yabancılar almış oldu.  Uzmanların tahminine göre, yatırım yoluyla oturma izni- vatandaşlık segmenti daha da artacak. Rusya’da 2022 yılında yabancı pasaport talebinin 1,5 kat artması bekleniyor.

 

Turizm Proje Dergisi 2021 - Tüm Hakları Saklıdır.