Yükleniyor

Rusya’da Rosturizm devri bitti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Federal Turizm Ajansı Rosturizm’in kaldırılmasına ilişkin kararnameyi imzaladı

Kremlin resmi internet sitesinde yayımlanan kararnamenin bugünden itibaren yürürlüğe girdiği vurgulanırken, daha önce Rosturizm tarafından uygulanan tüm proje ve görevlerin bugünden itibaren Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından yerine getirileceği ifade edildi.

Kararnamede hükümetin Ekonomik Kalkınma Bakanlığına devredilen yeni yetkileri dikkate alarak bakanlıktaki memur sayısını belirleyip güncellemesi istenirken, görevi devralan bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Turizm alanında devlet politikasını ve yasal düzenlemeyi uygulama, kamu hizmetlerini sağlama ve devlet mülkünü yönetme yetkisini alacak olan bakanlığımız, ayrıca otelleri, kayak pistlerini, plajları sınıflandıran kuruluşların faaliyetleri ile tur operatörlerinin ve bunların derneklerinin faaliyetleri üzerinde federal devlet denetimi yapacaktır” ifadelerine yer verildi.

Bakanlık, bu kararın ülkenin tüm bölgelerini ve iş dünyasını içeren Ulusal Turizm ve Otelcilik Endüstrisi projesinin uygulanmasının verimliliğini artıracağını ekledi. Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitry Chernyshenko’nun ise hükümette turizm sektörünü denetlemeye devam edeceği kaydedildi. 2004 yılında kurulan devlet kurumu Rusya Federal Turizm Ajansı Rosturizm’in başında 2014 yılından bu yana Zarina Doguzova bulunuyordu.-gazetemru

 

Turizm Proje Dergisi 2021 - Tüm Hakları Saklıdır.