Yükleniyor

Almanya’ya Ege kültürü tanıtıldı

Türkiye-Almanya Ortak Ekonomik ve Ticaret Komitesi (JETCO) Turizm Grubu, DRV Başkanı Norbert Fiebig’in liderliğinde Almanya’nın önde gelen turizmcilerini 9- 12 Eylül tarihlerinde İzmir’de ağırladı. JETCO Türkiye Turizm Çalışma Grubu Başkanı Mücella Kantaroğlu'nun organizasyonunda gerçekleşen etkinliğe JETCO Almanya Turizm Çalışma Grubu ve Almanya Seyahat Birliği (DRV) Başkanı Norbert Fiebig başta olmak üzere Almanya'nın önde gelen turizm sektörü temsilcileri katılırken, ülkemizden de önemli isimler yer aldı. İzmir ve çevresinin tarih ve kültür turizmi merkezlerinin ziyaret edildiği etkinlik boyunca Alman heyete özel tanıtımlar gerçekleştirilerek bölgeye daha fazla Alman turist çekmek için görüşmeler yapıldı. JETCO Türkiye Turizm Çalışma Grubu Başkanı Mücella Kantaroğlu, "Almanya'dan gelen meslektaşlarımıza Ege'nin tarih, kültür, sanat, gastronomik değerlerini hem yetkili kurumlarımızın özel sunumlarıyla hem de yerinde anlattık. Konaklama seçeneklerimize ilişkin bilgiler verdik" dedi.

“Herşey dahil sisteminin Ege Bölgesinde henüz yerleşmemiş olması bölgemiz için büyük bir şanstır”

Pandemiyle birlikte seyahat trendlerinin değiştiğini, deniz, kum, güneş turizminin yanı sıra artık daha küçük gruplarla yapılan özel ilgi turlarına olan talebin arttığını vurgulayan Kantaroğlu, daha yavaş ve daha sakin bir tempoyla yapılan gezilerin öne çıktığını söyleyerek Ege'nin bunun için biçilmiş kaftan olduğunu belirtti. "Her şey dahil (All Inclusive) seçeneğinin Ege bölgesinde henüz yerleşmemiş olması bölgemiz için büyük bir şanstır. Turizmin gelindiği noktada nicelik yerine nitelik anlamında yatırım yapılması gerekmektedir" diye konuştu. Türkiye'nin bir kültür ülkesi ve Anadolu’nun tiyatronun doğduğu topraklar olduğunu, bu gerçeği pratikte görünür ve yaşanır seviyeye taşımak gerektiğini ifade eden Kantaroğlu "Bu gezideki temel hedefimiz Almanya'da Ege'yi kültürüyle tanıtmaktı. Büyük konaklama tesislerinin yanı sıra küçük ve butik otellerle, yerel ürünler ve üreticilerle buluşturduğumuz Alman turizmcilerle bunları turizmde nasıl pazarlayabileceğimize dair fikir alışverişinde bulunduk" yorumunu yaptı.

Pandemi ile birlikte, kültür turizmi yeniden keşfediliyor

 Avrupa Türk Acentacılar Birliği (COOP TRR Int. AG.) CEO'su Cumhur Sefer, pandemiyle birlikte kültür turizminin yeniden popüler olması nedeniyle yıllardır ihmal edilen bu alanın tur operatörleri tarafından yeniden keşfedilmeye başlandığını kaydederek, "COOP TRR olarak Ege turizmine elimizden gelen desteği vermeye hazırız. Almanya başta olmak üzere tüm Avrupa'da, Ege'yi daha fazla nasıl tanıtabiliriz konusunda çalışmalar yapacağız. Pandemi nedeniyle ara vermek zorunda kaldığımız yıllık buluşmamızı, gelecek sene burada, Ege'de yapmak istiyoruz. Bu organizasyonda bölgedeki otellerle, acentelerle ve turizmin tüm bileşenleriyle bir araya gelip İzmir ve çevresini önce Almanya'daki acentalarımıza tanıtmaya ve anlatmaya çalışacağız." açıklamasını yaptı.

Turizm Proje Dergisi 2021 - Tüm Hakları Saklıdır.