Yükleniyor

Travelexpo Ankara Basın Toplantısı Gerçekleşti

TRAVELEXPO ANKARA 5.Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı,03-06 Mart 2022 tarihlerinde ATO Congresium Fuar ve Kongre Merkezi’nde başlıyor.

 

Fuar öncesi basın mensupları ile buluşan Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran ve Atis Fuarcılık A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Bilgin Aygül Ankara’nın kültürel ve tarihi imkanlarının tanıtılmasında önemli rol oynayacak 5. Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı TRAVELEXPO ANKARA hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Toplantıya; Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, Turizm Akademisyenleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Muharrem Tuna, ATİD Başkanı Birol Akman, ANTOD Başkanı Atilla Aytun, ATO Turizm Komitesi Başkanı Savaş Çolakoğlu, Ankara Kent Konseyi Kale Grubu Başkanı Eski Vekil Sevket Bülent Yahnici, Ankara Büyükşehir Belediyesi Turizm Müdürü Aykut Cıngır, Ankara Kültür İl Müdürü Ali Ayvazoğlu katıldı. 

 

Fuara sağlık turizmi için Irak, Kazakistan, İran, İsveç, Ukrayna, Cezayir, Kazakistan, Rusya, Litvanya, Makedonya, Tacikistan, Kırgızistan, İsviçre dahil olmak üzere 13 ülkeden 40 sektör profesyonelinin geleceğini söyleyen Atis Fuarcılık A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Bilgin Aygün “Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı desteğiyle İran, Sırbistan, Almanya, Azerbaycan, Rusya, Makedonya’dan 20 tur operatörüyle ikili görüşmeler yapılacak fuara toplamda 17 ülke katılacak. 40’ın üzerinde destinasyon, 200’ün üzerinde katılımcının yer alacağı fuar, 10.00 – 19.00 saatleri arasında ücretsiz ziyaret edilebilecek. İran’ın kardeş ülke, Trabzon’un ise kardeş kent olduğu fuarda; 17 ülke (Kuzey Makedonya, Vietnam, Kırgızistan, Ekvator, Güney Afrika, Paraguay, Sri Lanka, Kazakistan, Latvia, Letonya, Uganda, Rusya, Meksika, Malezya, Filipinler), 40’ın üzerinde destinasyon, 200’ün üzerinde katılımcı yer alacak” açıklamasında bulundu. 

 

Başkent kıymetli ve üstü örtülü bir hazine

ATO Başkanı Gürsel Baran ise yaşanan Rusya Ukrayna savaşının ülkemizdeki etkilerine değinerek “Bizim coğrafyamız sorunlu bir coğrafya. Ne yazık ki siyasi ve ekonomik ilişkilerde bulunduğumuz bu iki ülkenin durumu bizleri etkiliyor” açıklamasında bulundu. 2016 yılından bu zaman dilimine kadar düzenlenen TRAVELEXPO ANKARA’ya 30 bin kişinin katılım gösterdiğinin de altını çizen Gürsel Baran sözlerine şunları ekledi: “Ankara kıymetli ve üstü örtülü bir hazine. Bizlerin çabası bu gizli hazineyi ortaya çıkarmak. 5 yıldır bu örtüyü kaldırmak için çabalıyoruz. Termal turizmin cenneti olan Başkentimiz için önem taşıyan bu fuar için teşekkürlerimi sunuyorum.”

 

Ukrayna fuara katılmayacak 

 

Bilgin Aygül de Rusya ve Ukrayna’nın da fuarda yer alacağını ancak savaş sebebiyle Ukrayna’nın katılımı iptal ettiğini, Rusya’dan ise 3 kişinin gelemeyeceğini bildirdiğini aktardı.

 

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ankara Valiliği, Ankara Büyükşehir Belediyesi, ATO, ASO, ANKARA KENT KONSEYİ’ nin desteklediği ve geçmiş yıllarda olduğu gibi “Kültür Turizmi” nin ön planda olacağı TRAVELEXPO Ankara’da konferanslar ve söyleşiler gerçekleştirilecek. Ayrıca “Sağlık Turizmi” özel bölümün de yer alacağı fuarda ülkemizin, komşu ve çevre ülkelerin kültür ve turizm potansiyeli tanıtılabileceği ve aynı zamanda ikili görüşmelerin organize edileceği bir etkinlik olacak. T.C. Ticaret Bakanlığı desteği ve Türkiye Sağlık Turizmi Konseyi’nin koordinasyonunda fuar kapsamında 13 ülkeden (Irak, Kazakistan, İran, İsveç, Ukrayna, Cezayir, Kazakistan, Rusya, Litvanya, Makedonya, Tacikistan, Kırgızistan, İsviçre) gelecek 40 sektör profesyoneli ve TGA desteği ile çeşitli ülkelerden(İran, Sırbistan, Almanya, Azerbaycan, Rusya, Makedonya) 20 tur operatörü ile 04 Mart 2022 tarihinde B2B görüşmeleri düzenlenecek.

 

İran Tur Operatörleri Birliği, Jollytur, Hotel Runner, Tempo Tur, Keşfet gibi tur operatörleri, Acentalar, Oteller, Dünya Göz, Romatem, ZSA Grup gibi, Özel ve Kamu Sağlık Kuruluşlar, Hastane ve Klinikler, Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Başkent Üniversitesi gibi Üniversiteler ve Üniversitelerin Turizm Fakülteleri, Kaş, Hatay, Ankara, İstanbul, Zonguldak, Tokat, Anamur, İnegöl, Selçuklu, Foça, Kırıkkale, Kastamonu, Çamlıdere, Seferihisar, Karatay, Hakkari, Şırnak, Polatlı, Tepebaşı, Haymana, Kızılcahamam gibi Destinasyon Tanıtımları, TURSAB, TUROB, ATID, ANTOD, SKALL, TUADER, TUREB, THTC gibi sektörün çatı kuruluşları, Turizme Yönelik Ürün ve Hizmet Sağlayıcıları, katılımcı olarak yer almaktadır. Kültürel etkinlikler, halk dansları fuar içinde yer alacak. Fuar erken rezervasyon için de seyahat planlayanlara fırsatlar sunacak. 

 

Turizm Proje Dergisi 2021 - Tüm Hakları Saklıdır.