Yükleniyor

Antalya Kemer’de 3. gününde yangına müdahale sürüyor

Antalya'nın Kemer ilçesindeki orman yangınında söndürme çalışmaları sabahın ilk ışıklarıyla havalanan helikopter ve uçaklar ile devam ediyor. Yeni günde hava sıcaklığının hızla artması ekiplere zorluk yaşatıyor.

Antalya’nın Göynük Değirmendere Mahallesi’ndeki ormanlık alanda 24 Temmuz saat 21.08’de çıkan yangını kontrol altına alma çalışmaları sürüyor. Karadan ulaşımın güçlükle sağlandığı bölgede alevlere sabah saatlerine kadar gece görüşlü helikopterler ve karadan müdahale edildi. Sabahın ilk saatlerinden itibaren ise yangına çok sayıda helikopter ve uçak da müdahale etmeye başladı.

Bölgede çalışan helikopterler, alçalarak denizden aldıkları suyu, yanan alanlara taşıyarak söndürme çalışmalarına destek veriyor.

Karadan da çok sayıda arazöz, iş makinesi, itfaiye araçları ve orman işçileriyle alevlere müdahale sürüyor.

Hava Sıcaklığı 1 Saatte 7 Derece Arttı

Ekiplerin işini zorlaştıran hava şartlarından biri de sıcaklık oldu. Sabah 08.00’de 28 derece olarak ölçülen sıcaklık, 09.00’da 35 dereceye yükseldi. Nem oranı ise yüzde 26’dan 17’ye düştü. İlçe genelinde hava sıcaklığının bugün 40 dereceyi bulması bekleniyor. Yangında 180 hektar alanın zarar gördüğü tahmin ediliyor.

Antalya Valiliği’nden yapılan açıklamada, Kemer’de süren orman yangınına ilişkin çalışmaların aralıksız devam ettiği belirtildi. Açıklamada 10 uçak, 22 helikopter, 62 arazöz, yaklaşık 600’e yakın orman personeli, AFAD ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarının makine ve ekipmanlarıyla yangına müdahalenin sürdüğü belirtildi. -sözcü

Turizm Proje Dergisi 2021 - Tüm Hakları Saklıdır.