Yükleniyor

ATOR, Türkiye tatili fiyatlarında düşüş kaydetti

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Türkiye’ye tur paketi fiyatlarının yüzde 22, Mısır tatillerinin de yüzde 26 düştüğünü bildirdi.

ATOR’a bağlı büyük federal seyahat acenteleri ağı 1001 Tours verilerine göre ekim sonu 25-31 Ekim varışlı 10 günlük Mısır tatillerinde en düşük maliyetin yüzde 26 oranında gerilediği, Türkiye’ye yapılan seyahatlerde ise yüzde 22 oranında düştüğü kaydedildi.

Ekim ayında yabancı destinasyonlarda plaj tatili için sunulan paket turlarda Maldivler’e yapılan turların yüzde 15, Tayland turlarının ise yüzde 10 düştüğünü vurgulayan ATOR, aynı zamanda ekim sonunda Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) yapılan on günlük tatilin maliyetinin yüzde 17 artış gösterdiğini, fiyat artışının Sri Lanka için yüzde 10, Bahreyn ve Katar için de yüzde 74 olduğu eklendi.

Katar tatil maliyetlerinde yaşanan keskin artışı ülkede düzenlenecek Dünya Kupası ile ilişkilendiren birlik, haberinde, “Federal seyahat acenteleri ağı 1001 Tours verilerine göre Türkiye, 25-31 Ekim tarihlerinde varışlı 10 gecelik tur paketlerinde ucuzluk bakımından liderliğini sürdürüyor. Bu tarihlerde iki kişilik Türkiye tatili 87 bin 500 rubleye mal oluyor. Mısır ve BAE’de ise on günlük tur paketi iki kişi için 100 ila 150 bin ruble arasında değişiyor. Tayland ise 150 bin ila 200 bin ruble arasında tatil imkanı sunuyor” ifadelerini kullandı.

Ekim ayında 200 bin rubleden fazla fiyata sahip tatil turu sunan ülkelerin ise Maldivler, Katar, Bahreyn ve Seyşeller olduğu belirlendi.

ATOR, Rus turistlerin genellikle ekim ayının sonunda Türkiye’ye ilgi duyduğunu belirtirken, turistlerin yüzde 32’si Türkiye’yi, yüzde 26’sı Mısır’ı, yüzde 17’si ise Birleşik Arap Emirlikleri’ni tercih ediyorgaz-gazetemru

Turizm Proje Dergisi 2021 - Tüm Hakları Saklıdır.