Yükleniyor

ATOR, yurtdışı tur satışlarında yüzde 70’lik düşüş bildirdi

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), Rusya’dan yurtdışına tur satışlarının 28 Şubat- 6 Mart arasındaki haftada bir önceki haftaya göre neredeyse yüzde 70 düştüğünü bildirdi.

Birlik tarafından yapılan açıklamada, rublenin değer kaybı, yurtdışı tur fiyatlarının artması ve çoğu yabancı destinasyonun Rusya’ya hava sahasını kapatmasına neden olan benzeri görülmemiş jeopolitik krizin Rusların yurtdışı tatil taleplerini keskin bir şekilde düşürdüğü vurgulandı. Gazetemru’da yer alan habere göre Rusların yurtdışına çok daha az tur satın almaya başladıkları belirtilirken, ATOR’a bağlı büyük federal seyahat acenteleri ağı 1001 Tours verilerine göre 28 Şubat- 6 Mart 2022 döneminde Rusya’da tur satışları bir önceki haftaya göre yüzde 69,7 azaldı. Tur operatörleri, 28 Şubat’ta yurtdışına tur satışlarında ortalama yüzde 70’e yakın düşüş kaydederken, bu oranların artması da bekleniyor.

ATOR, paket tur satışlarındaki ana düşüşün yabancı turlardan kaynaklanmasına rağmen, iç turizmde de tur satışlarında düşüş gözlemlendiğini vurgularken, yurtiçi tur satışlarındaki düşüşün nedeni ise rubledeki değer kaybı ve enflasyon oranlarındaki artışla ilişkilendiriliyor. ATOR’un haber portalı Vestnik’e açıklama yapan turizm sektörü temsilcileri, mevcut uluslararası durum ve dolar ve Euro’nun büyümesi dikkate alındığında yurtdışı tur satışlarında daha fazla düşüş beklendiğinin altını çizerken, 1001 Tours verilerine göre yurtiçi tur satışlarının lider olduğu ifade edildi. Yurtiçi tur taleplerinde Soçi ve Krasnodar gibi Rusya’nın güney bölgeleri popülerliğini korurken, paket tur satışları açısından ikinci sırada yüzde 22’lik payla Mısır, üçüncü sırada ise yüzde 16’lık payla Türkiye’nin yer aldığı aktarıldı.

 Geçen hafta Türkiye’ye yapılan turların ortalama maliyeti 108 bin 100 ruble, Mısır’a yapılan tatil turlarının ortalama maliyeti 99 bin 800 ruble, Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) yapılan tatil turlarının ortalaması ise 275 bin ruble olarak kaydedildi.

Turizm Proje Dergisi 2021 - Tüm Hakları Saklıdır.