Yükleniyor

Finlandiya, kapılarını Rus vatandaşlarına kapatıyor

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, ülkesinin yarından itibaren Rus turistlere kapılarını kapatacağını duyurdu.

Rus turistlerin Finlandiya’ya girişini yasakladıklarını söyleyen Haavisto, “Hükümetimiz prensipte böyle karar verdi. Sınırımız cuma günü Rus turistlere kapatılacak. Kısıtlamalar bir sonraki duyuruya kadar yürürlükte kalacaktır” diye konuştu.

Haavisto, kararın insani nedenlerle Finlandiya’ya gelmek isteyen Rus vatandaşları için bazı istisnalar içereceğini vurgularken, bu istisnai durumlar arasında ailevi nedenlerle birlikte tedavi, iş ve eğitim olduğunun altını çizdi.

23 Eylül’de Fin makamları, Rus vatandaşlarının turizm amacıyla veya diğer AB ülkelerine geçiş için ülkeye girişini yasaklayan temel kararı oybirliği ile kabul etmişti.

İmzalanan kararda ayrıca Rusların Finlandiya’da gayrimenkul sahibi olmasının vize alabilmesi için temel teşkil etmeyeceği ifadesi de yer alıyor. Finlandiya’daki sınır kapıları, Rus vatandaşlarının Avrupa Birliği (AB) ülkelerine karadan giriş yapabilmesi için nadir geçiş noktalarını oluşturuyor. AB’nin Rusya’ya yaptırımları nedeniyle Rusya’dan AB ülkelerine uçuş yapılamıyor. Rusya’ya sınırı olan diğer AB ülkeleri de geçişlere izin vermiyor.

Finlandiya, 1 Eylül itibarıyla turizm amaçlı olanlar da dahil olmak üzere Rus vatandaşlarına verilen vize sayısını normalin onda birine indirmişti.-gazetemru

 

Turizm Proje Dergisi 2021 - Tüm Hakları Saklıdır.