Yükleniyor

MIR kartlarının geçerli olduğu ülkeler açıklandı

MIR Ödeme Sistemi operatörü Rusya Milli Kartlı Ödeme Kuruluşu (NSPK), Rus kredi kartlarının mevcut durumda hangi ülkelerde kabul edildiğini açıkladı.

NSPK tarafından paylaşılan bilgide, MIR logolu kredi kartlarının şu anda 9 yabancı ülkedeki bazı ortak bankalar tarafından kabul edildiğine vurgu yapılırken, bu ülkelerin Abhazya, Ermenistan, Belarus, Vietnam, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Güney Kore ve Güney Osetya olduğu aktarıldı.

Mesajda, “MIR kartı sahipleri, an itibariyle Ermenistan, Vietnam, Tacikistan, Özbekistan, Kırgızistan, Kazakistan, Belarus, Güney Osetya, Abhazya ve Güney Kore’deki bazı bankaların ATM’lerinden para çekebiliyor. Bu ülkelerdeki perakende noktaları, MIR kartlarını cihaz ağlarına kabul edip etmeyeceklerine kendileri karar veriyor” ifadelerine yer verildi.

Yaptırım altında olmayan Rus bankalarının kartlarına yerel banka cihazlarında hizmet verilebildiği vurgulanırken, öte yandan uzmanlara göre Özbekistan’da henüz MIR kartlarının kullanılamadığı ifade ediliyor.

RIA Novosti’ye konuşan uzmanlar, Özbekistan’ın eylül ayından bu yana teknik nedenlerden dolayı MIR kartı hizmetini askıya aldığına dikkat çekerken, ayrıca Vietnam’da MIR logolu kartların sadece VRB (Vietnam-Russia Joint Venture Bank) ATM’lerinde ve veznelerdeki ödeme terminallerinde çalıştığını aktardı.

Kazakistan’da da MIR kartlarının her bankada çalışmadığına vurgu yapılırken, sadece CentroCredit, Sberbank ve VTB ATM’leri bunları kabul etmeye devam ettiği kaydedildi.

Kırgızistan’da sadece ulusal ödeme sistemi Elcart’a bağlı bankaların MIR kartlarını kabul ettiği gözlemlenirken, ancak Ekim 2022’de ödeme sistemine katılan bazı bankaların Rus kartlarına hizmet vermeyi bıraktığı, Tacikistan’da ise devlete ait Amonatbank’ın MIR kartlarını kabul etmeye devam etmekte olduğu ifade edildi.

Bu bankanın ATM’lerinden ve nakit noktalarından nakit çekilebileceğini söyleyen uzmanlar, kartlı ödemelerin yalnızca Amonatbank’ın POS cihazlarında gerçekleştirildiğini ekledi.

Daha önce İş Bankası ve DenizBank’ın Rus MIR kartlarına hizmet vermeyi durdurdukları açıklanmıştı. Kararın ABD ve İngiltere’nin Rusya’ya yönelik yaptırımları ile bağlantılı olarak alındığı ifade edilirken, daha sonra, Kazakistan’ın en büyük bankası olan Halk Bank Kazakistan, ATM’lerinde MIR kartlarının hizmetini askıya aldı. -gazetemru

Turizm Proje Dergisi 2021 - Tüm Hakları Saklıdır.