Yükleniyor

Rus turistlere dolar ve euro yerine alternatif öneriler

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), Rus vatandaşlarının yurtdışına seyahat ederken dolar ve euro yerine Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) dirhemi ve Çin yuanı kullanabileceğini belirtti.

ATOR’un dış turizmden sorumlu Başkan Yardımcısı ve Space Travel’ın Genel Müdürü Artur Muradyan, “Kimse turistlerin yuan ya da BAE dirhemi almasını engellemiyor: Bu para birimleri diğer ülkelerde serbestçe konvertibl. Biz sadece euro ve dolarla seyahat etmeye alışkınız, ancak diğer ülkelerde bu para birimleri de serbestçe kullanılabiliyor. Ayrıca, Moskova’daki döviz bürolarında Tayland’a seyahat için Baht bile mevcut,” dedi.

Strategy Partners’tan Elena Kiseleva, Moskova Borsası’nda dolar ve euro ticaretinin durdurulmasının ardından piyasada önemli değişiklikler beklenmediğini, döviz kurunun arz ve talebe bağlı olduğunu belirtti.

Muradyan, Rus finans kuruluşlarına yönelik yaptırımların bugün başlamadığını ve dolar cinsinden ödeme imkanlarının kademeli olarak azaltıldığını, bu nedenle turizm piyasası katılımcılarının tedarikçilere ulusal para birimleriyle ödeme yaptığını ifade etti. Ayrıca, üçüncü ülkelerin Rus rublesinin piyasa kuruna sahip olacağını anlamalarının önemli olduğunu belirterek, keskin dalgalanmalar beklenmediğini ve Merkez Bankası’nın tutarlı bir şekilde müdahale edeceğini düşündüklerini söyledi.

Sberbank ve VTB bankaları, nakit ve nakitsiz döviz alım satım talebinin stabil olduğunu, müşterilerin dövizi hem online uygulamalar üzerinden hem de banka şubelerinde alabileceğini bildirdi.

 

Turizm Proje Dergisi 2021 - Tüm Hakları Saklıdır.