Yükleniyor

Rusya’nın tüm havaalanlarından kalkışlı Türkiye uçak bileti fiyatları düşüşte

Rusya’da faaliyet gösteren çevrimiçi bilet satış ve rezervasyon hizmeti Tutu ru araştırmalarının sonuçları, ilkbahar ve yaz aylarında Türkiye’ye yapılan bir uçuş için ortalama gidiş-dönüş bilet fiyatının 37 bin 530 ruble (487 dolar) seviyesinde olduğunu ortaya çıkarırken, bu rakamın bir yıl önce 43 bin 320 ruble (562 dolar) olduğu hatırlatıldı.

Servis uzmanları, 1 Mart- 31 Ağustos 2023 tarihleri ​​arasında genel olarak Rusya’nın tüm havaalanlarından kalkışlı Türkiye’ye uçak biletlerinde fiyat ortalamasının yüzde 13 düştüğünü belirlerken, bu dönemde Türkiye varışlı satılan yaklaşık her 10 biletten birinin bağımsız turistler tarafından alındığının da altını çizdi.

Bilet fiyatı analizlerine göre Moskova- İstanbul ve Soçi- İstanbul rotalarında ortalama bilet fiyatının yaklaşık üçte bir oranında düştüğü kaydedilirken, Moskova- Antalya ve St. Petersburg- Antalya rotalarında ise fiyatların yaklaşık dörtte bir oranında azaldığı gözlemlendi.

 Ancak St.Petersburg – İstanbul yönündeki uçuşlarda fiyatların düşmediği aksine yüzde 23 zamlandığı belirlenirken, aynı zamanda, Moskova – İstanbul, Moskova – Antalya ve Soçi – İstanbul güzergahlarında direkt uçuşlar için yapılan rezervasyonların payının yüzde 77-80’den yüzde 97-99’a yükseldiği açıklandı.

St. Petersburg- Antalya hattında direkt uçuşlarda rezervasyonların payı yüzde 49’dan yüzde 60’a yükselirken, St. Petersburg- İstanbul hattında bu oran yüzde 78’den yüzde 64’e geriledi.

Böylece, 2022’de Moskova-İstanbul güzergahında ortalama gidiş-dönüş biletinin tek kişi için 56 bin 551 ruble olduğu hatırlatılırken, bu yıl kaydedilen ortalama bilet fiyatı ise 37 129 rubleye geriledi.-gazetem ru

Turizm Proje Dergisi 2021 - Tüm Hakları Saklıdır.