Yükleniyor

“Şişli Turizmi Konuşuyor” Toplantısında, Turizmin Önde Gelen Temsilcileri Buluştu

Toplantıda, ‘Turizm Destinasyon Planı Kapsamında’ pandemi sonrası konaklama sektöründeki gelişmeler aktarılırken, Şişli Sürdürülebilir Turizm Çerçeve Programı, Şişli Kültür Envanteri ve Gezi Rehberi Rotaları da tanıtıldı. Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin'in ev sahipliğini yaptığı toplantıya, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sayın Mahir PolatTürkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) Başkanı Oya Narin, Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin, İstanbul Turist Rehberleri Odası Başkanı (İRO) Özgür Özaltun, Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği (TURYİD) Başkanı Kaya Demirer, İTO Turizm 16. Oteller Komitesi Başkanı Aydın Karacabay, Uluslararası Sağlık Turizmcileri İşverenler Sendikası USTİS Genel Sekreteri Dr. Mesut İnan katıldı. Toplantıda İstanbul'un ve özelinde Şişli'nin turizm potansiyelinin yükseltilmesi için atılması gereken adımlar konusunda öneriler sunuldu.

 

"Şişli Turizm Koordinasyon Birimi "ni iştirakimiz Kenthaş bünyesinde kuruyoruz.

Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, atılacak somut adımları da sektör temsilcileriyle paylaştı:

"İlk olarak; sizi dinleyebileceğimiz, sorunlarınızla ilgilenen, turizm konusunda özel olarak çalışacak, belediyenin ilgili birimleriyle iletişimi ve iş birliklerini sağlayacak olan, 'Şişli Turizm Koordinasyon Birimi'ni iştirakimiz Kenthaş bünyesinde kuruyoruz. Devamında, Birleşmiş Milletler tarafından kurgulanan ve son dönemde dünyanın tüm önemli turizm kentleri ve turizm örgütlerinin katılmaya devam ettiği 'Sürdürülebilir Turizm Çerçeve Programına' entegre olacağız. Bu program bize; dünyanın içinde bulunduğu dönemin hassasiyetlerine uygun bir turizm yönetişim sistemi ve kalite programını hep birlikte nasıl kuracağımız, birlikte nasıl yöneteceğimiz, nasıl iş birlikleri kurgulayacağımız konularındaki küresel standartları aktaracak. Bir sonraki aşamada, Şişli'deki tüm aktörlerin katılımıyla iş birliği yapacağımız projeleri belirleyerek ortaklıklar geliştirmeyi hedefliyoruz. Bu çerçevede dünyanın önemli tüm kentlerinde turizm sektörü ile belediyenin içinde bulunduğu, 'Destinasyon Yönetim Ofis' yapısını birlikte geliştireceğiz."

"Yatırımlar yapılmadığı zaman tekil çabaların hak ettiği değeri bulamayacak"

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat ise gerçek çözüme odaklı bu toplantıların önemli bir veri havuzu oluşturduğunu ve buradan çıkacak bilgilerin sahaya aktarılması noktasında İBB ve ilçe belediyelerin aktif olarak çalıştıklarını açıkladı. "Türkiye eğer bugün dünyanın başkenti olacak kadar şık bir kente sahipse, dünyadaki turizm gelirleri ve turizm yatırımları açısından da aynı ilgiyi görüyor olması gerek. Sektörün aktörlerinin bütün çabalarına rağmen Türkiye'deki turizm davranışı, gelişimi potansiyelinin ve beklenen normun gerisinde" diyen Polat, tekil çabaların çok güzel mekanlar yaratabileceğini ancak, üst ölçekte yönetimler tarafından kentin sorunları çözülmediği, yatırımlar yapılmadığı zaman tekil çabaların hak ettiği değeri bulamayacağını sözlerine ekledi.

"Gstc'ye Üye Olacak İlk Belediyeyiz"

BM Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyi (GSTC) hakkında bilgi veren Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Elçin Önder ise 279 organizasyon ve 44 destinasyonla birlikte toplam 323 üyesi olan Konsey'e Türkiye'den yerel yönetim olarak Şişli Belediyesi'nin üyelik başvuru sürecini başlattığını açıkladı. Konseyin amaç ve somut çıktılarını paylaşan Önder, GSTC'ye katılmanın önemini şu sözlerle dile getirdi:

"GSTC, Birleşmiş Milletler'in 17 Sürdürülebilirlik İlkesinin turizm sektörüne olan adaptasyonunu sağlar. Özellikle otel, restoran gibi kuruluşların binalarının GSTC kriterleriyle gerçek anlamda çevreye zararları minimize edilir, doğayı koruyan, karbon ayak izi çok azaltılmış hale getirilmeleri sağlanır. Yabancı turistler ve bilinçli ziyaretçiler yakın gelecekte bu kriterleri taşıyan destinasyonları seçecekler. GSTC sertifikasını alan destinasyonlar ve akredite edilen oteller, yerli ve yabancı finans kaynaklarına çok daha kolay ve avantajlı koşullarla ulaşabilecekler. Bu sertifika sahibi oteller, daha düşük rakamlarla sigortalamadan finans bulmaya kadar pek çok avantaj elde edecekler. Doğal olarak Yerel İklim Eylem Planları'nın bir parçası olacaklar."

"Şişli'nin Kültür Envanteri Çalışmalarının İlk Etabı Tamamlandı"

Şişli Belediyesi tarafından hazırlanan Şişli Gezi Rehberi ve Gezi Rotası'nı anlatan Şişli Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Fatma Kaldırım Akgün ise Şişli Gezi Rehberi Projesi'nin, Şişli'nin sahip olduğu kültürel mirası belgelemek, farklı ve işlevsel ürünler aracılığıyla tüm ilgililerle paylaşmak ve kültürel miras belleğine katkıda bulunması amacıyla tasarlandığını belirtti. Akgün, projenin detaylarını şöyle aktardı:

"Proje ilçemizin 25 mahallesinde yürütülmüştür. Saha çalışmaları kapsamında, ilçemizin en önemli kültürel miras yapılarından olan 112 adet Taşınmaz Kültürel Varlık detaylı olarak incelenmiştir. 25 mahallede toplam 112 adet yapı yerinde incelenmiştir. Yapı incelemesi ve raporlama, yetkili görüşmeleri, etüd, fotoğraf çekimleri koordinat tespiti yapılmıştır."

Şişli Rota Haritası hakkında da bilgi veren Akgün, haritanın bir yüzünde ilçe haritası üzerinde işaretlenmiş bölge ve yapıların yer aldığını, diğer yüzünde ise ön yüzde yer alan yapı numarası referanslarına göre düzenlenip kısa tanıtıcı metin ve görsellere yer verildiğini belirtti. Yapılara ulaşımı sağlayan yol tarifleri QR kodlar aracılığıyla görüntüleneceğini belirten Akgün, rotaları şöyle sıraladı:

"Dini Yapılar Rotası, Apartmanlar Rotası, Gastronomi Rotası, Kültür Sanat Rotası."

Turizm Proje Dergisi 2021 - Tüm Hakları Saklıdır.