Yükleniyor

Turizm basını “Halil Abi” sini kaybetti

Turizm basını, sevilen duayenini, profesyonel fotoğrafçı Halil Tuncer’ i kaybetti. Basın dünyasının yakından tanıdığı, hayat dolu kişiliği, geniş sosyal çevresi, elinden hiç düşmeyen makinesi ile her ortamda aranan, sektör için bir ekol olmuş Halil Tuncer’i kaybetmek hepimiz için bir derin bir üzüntü oldu. Cenazesi, 17 Eylül Cuma günü, memleketi Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde toprağa verilecek.

1939 yılında Amasya’da doğan Halil Tuncer, küçük yaşta anne ve babasını kaybedince, onu yüzbaşı amcası okuttu. Amcasının tayiniyle sık sık okul değiştirmek zorunda kalan Tuncer, Sivas’ta, ortaokul yıllarında fotoğraf çekmeye başladı. Eline geçen parayla 6- 9'luk Kodak makinesini alıp, okuldakilerin fotoğraflarını çekerek harçlığını çıkarmaya başladı. Fotoğrafa olan ilgisi İstanbul'da Kabataş Lisesi'nde de devam etti. Okulda bir okul fotoğrafçısı gibi çalışarak, kendini geçindirmeye yetecek bir gelir elde etti.

Nemrut’un ilk fotoğrafçısı

1967-69’da vatani görev için gittiği Gelibolu’da da fotoğrafçılığı bırakmadı. Askerlik sonrası İstanbul Nişantaşı’na yerleşti. 1970 yılında, Türkiye Milli Talebe Federasyonu (TMTF) için, Türkiye'nin turistik merkezlerinin fotoğraflarını çekmeye başladı. Bugün Nemrut fotoğrafları denince ilk akla gelenHalil Tuncer’dir. Çünkü Nemrut’un ilk fotoğrafını 1971 yılında Halil Tuncer çekti. Çektiği Nemrut fotoğrafı, Danimarka'da 69 ülkenin katıldığı Turizm Fotoğrafları Yarışmasında Tuncer'e dünya ikinciliği kazandırdı.

“Fotoğraflarla Türkiye” sergileriyle Türkiye tanıtımı

“Fotoğraflarla Türkiye” adıyla ile ABD, Küba, Mısır, Malezya, KKTC ile Avrupa’da birçok ülkeyle birlikte dünyada 22 ülkede Türkiye’nin tanıtımını yapan kişisel sergiler açtı.  Son olarak Norveç, Oslo'da Dışişleri Bakanlığı ve Norveç Türk Kadınlar Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği “Fotoğraflarla Türkiye” sergisinde Urfa Göbeklitepe’yi ön plana çıkardı.

Türkiye’nin iş, siyaset, sanat, kültür ve turizm sektörünün önemli isimleriyle, 50 yılı aşkın bir zaman sürecinde birlikte olan, Dünya Turizm Yazarları ve Gazetecileri Federasyonu-FİJET, Türkiye Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği-ATURJET üyeliği bulunan Halil Tuncer’e Allah'tan rahmet, tüm sevenlerine başsağlığı ve sabır diliyoruz.

 

 

Turizm Proje Dergisi 2021 - Tüm Hakları Saklıdır.