Yükleniyor

Turizm Yatırım Forumu (TIF) 2022, Turizm Yatırımcılarını Buluşturdu

-Turizm yatırımcılarının çatı örgütü Türkiye Turizm Yatırımları Derneği (TTYD) tarafından bu yıl ikinci kez düzenlenen Turizm Yatırım Forumu (TIF) turizm yatırımcılarını İstanbul’da bir araya getirdi. Türkiye’nin en kapsamlı turizm yatırım etkinliği olarak değerlendirilen Turizm Yatırım Forumu’nda (TIF) Türkiye için “Üst düzey yatırım destinasyonu” vurgusu dikkat çekti. 

- Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ve Dünya Turizm ve Seyahat Konseyi (WTTC) iş birliğinde hayata geçirilen TIF 2022, turizm yatırımlarının dünyaya entegre edilmesi, yatırımcılar için yeni iş birliği olanakları sağlaması ve yeni dönem turizm trendlerini belirlemesi nedeniyle Türkiye ve Dünya turizm sektörünün en dikkat çeken buluşmalarından biri haline geldi.

- T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un açılış konuşmasını yaptığı TIF 2022 zengin ve yatırımcılara yön verebilecek içerikleri ile 27 panelde 91 ulusal ve uluslararası konuşmacı ağırladı.

Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği’nin (TTYD) bu yıl ikinci kez düzenlediği Turizm Yatırım Forumu (TIF) 2022, 16 Mayıs’ta Mandarin Oriental Bosphorus’ta gerçekleştirildi. TIF’te Türkiye’nin turizm alanında üst düzey bir yatırım destinasyonu olduğu vurgusu öne çıktı.

Oya Narin: “TIF’in turizm yatırım ağlarını buluşturmasını hedefliyoruz”

TIF’inHoş geldinizkonuşmasını yapan TTYD Başkanı Oya Narin “Tamamen TTYD’ye ait bir marka ve organizasyon olan TIF’in Türkiye ve yakın bölgemizdeki turizm yatırım ağlarının temel buluşma platformu olmasını hedefliyoruz” dedi. Narin, konuşmasında TIF’te turizm ekosistemindeki bütün paydaşları toplamayı tasarladıklarını ifade ederek, “Uluslararası yatırımcı, otel markası, işletmeci, Türkiye’nin gelişen turizm potansiyeline yatırım yapmak isteyen finans kurumu, banka ve fon temsilcilerini TIF’te buluşturuyoruz” vurgusunu yaptı. TIF’in aynı zamanda bölgenin turizm yatırımları açısından tek B2B platformu olduğuna dikkat çeken Narin, “Bu platformun yıllar içerisinde daha da gelişmesini hedefliyoruz” değerlendirmesini yaptı.

2020 yılının ana temasının “Türkiye destinasyonunun dönüşümü”, olduğunun altını çizen Narin, iki yıl aradan sonra gerçekleştirdikleri TIF 2022’nin ise, “Sıradaki Yeni” ye odaklandığını ifade etti. “2020 yılında, turizmde dönüşüme paralel olarak, Türkiye destinasyonunun da dönüşümünü konuşmuştuk. Aradan geçen zamanda, dünya hızla değişti ve biz turizmciler de yeni ekonomiye, yeni yolculuk, konaklama, destinasyon, finansman, dijital dönüşüm, sürdürülebilirlik, tatil anlayışı ve kişiselleştirilmiş deneyim vb. trendlere adapte olmak durumundayız. Artık insanlar kendilerine sunulan standartların dışında düşünüp yaşıyor, farklı ve kişiselleştirilmiş deneyimleri tercih ediyor. Sıradaki Yeniyi, bu nedenle iyi tanımlamamız ve buna adapte olmamız gerekiyor.” dedi.      

“Galataport, dünyadaki benzer kruvaziyer limanı projelerine örnek oluyor”

TIF’in açılışında konuşan T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, yaptıkları tanıtım çalışmaları anlattı. “140’tan fazla ülkede tanıtım yapıyoruz. Geçen yıl basın mensubu ve influencer olmak üzere 4 bine yakın kanaat önderini Türkiye’de ağırladıklarını bildiren Ersoy, influencer tarafında 140 milyon, basında ise 9 milyardan fazla haber çıktığını ifade etti. Ersoy konuşmasında Galataport’un dünyadaki en büyük kruvaziyer limanlarından biri olduğunu da söyledi ve dünyadaki başka kruvaziyer limanları tarafından örnek alındığını, kruvaziyer turizminin 12 ay olması nedeniyle daha nitelikli turisti de Türkiye’ye çektiğini  ifade etti.


“Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi olarak yatırımcıların yanındayız”

T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Ahmet Burak Dağlıoğlu, Türkiye’nin uluslararası yatırım ve yatırımcılara sunduğu avantajları anlattı ve geniş ve güçlü bir yatırım portföyüne sahip olduklarını söyledi. Dağlıoğlu, 2021 yılında 14 milyar dolar doğrudan yabancı yatırımı Türkiye’ye getirdiklerini belirterek ve T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi olarak yatırımcıların yanında olduklarını aktardı.

“Turizmle ilgili çalışmaların içinde olmak istiyoruz”

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekip Avdagiç açılış töreninde yaptığı konuşmada, İstanbul’un Türkiye turizmindeki yerini anlattı. Avdagiç, “Turizmle ilgili çalışmaların içinde olmak istiyoruz. Bu nedenle İTO Turizm Geliştirme ve Eğitim Vakfı’nı (TUGEV) kurduk ve çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bununla birlikte İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu (ICVB) ile de faaliyetlerimiz var. Öte yandan, bu yıl 12 uluslararası kongreyi İstanbul’a getirdik, 7 kongreyi daha getirmek için çalışıyoruz” dedi.

“Türkiye yatırımcılara kârlı ve güvenli bir ortam sunuyor

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle de konuşmasında turizm ile ihracat arasındaki ilişkiyi ele aldı. İsmail Gülle, Türkiye’nin turizm yatırımcıları için kârlı ve güvenli bir yatırım ortamı sunduğunu belirtti. “Biz yatırımı biliyoruz, ülkemizin potansiyelinin farkındayız” diyen Gülle, bu noktada kültür ve din turizmine dikkat çekti. Gülle, Göbeklitepe örneğini vererek konunun önemini vurguladı.


“Teknolojiyi kucaklıyoruz, işi iyi insan yapıyor”

Ana tema konuşmacısı olarak TIF 2022’ye katılan Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, Holding olarak turizme ilişkin çalışmalarını anlattı. Markalaşmanın önemine dikkat çeken Ferit Şahenk, “İnsanların sosyal varlıklar olduğunu anladık. Bu, pandemiyle yeniden ortaya çıktı.” ifadelerini kullandı. İşlerinde veri biliminden yararlandıklarını söyleyen Şahenk, şu değerlendirmeyi yaptı: “Müşterilerimizi bu şekilde daha iyi tanıyoruz. Teknolojiyi kucaklıyoruz, işi insan yapıyor.” Turizmdeki çalışmalarını anlatan Şahenk, 22 ülkede 45 şehirde 240 lokasyonda faaliyet gösterdiklerini söyledi. Şahenk, Türkiye olarak büyük atılım yaptıklarını ve bunun da BM Dünya Turizm Örgütü (WTO) tarafından takdir edildiğini ve Türkiye’nin dünyanın ilk 10 destinasyonu arasında gösterildiğini sözlerine ekledi.

Capital Partners Kurucu ortağı Burak Öymen ise konuk konuşmacı olarak katıldığı programda yatırımları hakkında bilgi vererek Türkiye’nin turizm açısından çok daha fazla yatırım çekme potansiyeli olduğunu ifade etti.

Paneller yoğun ilgi gördü

TIF 2022 etkinlikleri kapsamında farklı salonlarda düzenlenen panel ve oturumlar turizm yatırımlarını değişik açılardan da analiz edip tartışmaya imkân sağladı. Alanında en deneyimli ve etkili isimlerin iştirak ettiği bu oturumlar katılımcılar ve basın mensupları tarafından yoğun ilgiyle takip edildi.

Paneller ünlü yatırımcı ve yöneticileri ağırladı

Birbirinden ilgi çekici panellere ev sahipliği yapan TIF 2022’da WTTC Başkanı Julia Simpson, Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit F. Şahenk, Özak Global Holding Yönetim Kurulu Başkanı, Ahmet Akbalık, TAV Havalimanları Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mustafa Sani Şener, Rixos Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince, Capital Partners Kurucu Ortağı Burak Öymen, EBRD Direktör Yardımcısı Yulia Stepanova, Hoftel Başkanı Simon Allison, Marriott Ortadoğu COO’su Sandeep Walia, Intercontinental Hotels Group Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Henry Simpson, Hilton Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Michael Collini, Radisson Otel Grubu Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Ramsay Rankoussi, Divan CEO’su Murat Tomruk gibi isimleri ağırladı.


TIF kapsamında gerçekleştirilen paneller şöyle:

- Sağlık ve Wellness Stratejileri

- Turizmde Mega Projeler

- Turizm ve GYO Yatırımlarının Finansmanı

- Turizm ve Sermayeye Erişim: Yatırım Fırsatları Turizmde Destinasyonlar ve Dönüşüm - - Neden Istanbul: Mega Şehrin Geleceği

- Türk Otel Zincirlerinin Başarısı ve Geleceği

- Kültür Turizminin Değişen Yüzü: Şanlıurfa

- Güçlü Oyuncular: Konaklamada Yeni Dönem

- Turizm ve Turizm Yatırımların Sigorta Yönetimi

- Kongre ve Etkinlik Yatırımları

- İzmir Yatırım Fırsatları ve Tarihî Kemeraltı’nın Yeniden Keşfi

- Turizmde Yatırımlar ve Finansal Çözümler

- Marmaris Yeniden Dönüşüm Projesi

Turizm Proje Dergisi 2021 - Tüm Hakları Saklıdır.