Yükleniyor

Turizmi bekleyen yeni dönem

AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, Hürriyet’e yaptığı açıklamada, turizm sektörünün yeni bir döneme gireceğini, en büyük değişimin de seyahat acenteciliği, havacılık ve tur operatörlüğü kanallarında yaşanacağını belirtti.

Ayak uydurabilen kazanacak

 Gerek pandemi ve gerekse yangınlar nedeniyle ağır bir darbe alan turizm sektörü için sürdürülebilirliğin en önemli unsurlardan biri haline geldiğini belirten Yağcı, “Dünyada insanlar yine uçacak, yine tatile gidecek, ama yöntemler değişecek. Bugüne kadar alışmış olduğumuz geleneksel yöntemlerde başlayan değişimin 5 yıl içinde çok daha hızlanacağını görüyorum. En son konaklama sektörüne de değişimin etkileri yansıyacak. 2020’den sonra çok farklı bir turizm anlayışı bizi bekliyor. Daha esnek yapılar ve bireysel satış kanalları ön plana çıkacak. Ayak uydurabilen kazanacak” açıklamasında bulundu. Şu anda talepler bazında herhangi bir sorun olmadığına değinen belirten Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı; “Hepimiz sorumluluğu üstlenerek çözümler ürettik ve işletmelerin açılmasını, nakit akışının başlamasını sağladık.

Turizmi sürdürülebilir kılmamız lazım

Online, uzaktan görüşmelerle süreci sürdürdük. Şu anda taleple ilgili bir sorun yok. Aksine geçen yıldan beri bekleyen bir talep var. Geçmişte talep yaratmak için fiyat enstrümanı sıklıkla kullanılırdı. Ama bu dönem fiyatla talep yaratma dönemi değil. Güvenli turizmin talebin ana unsuru olduğu bu sezonda fiyat istikrarını bozmama konusunda hassas olmalıyız.” açıklamasını yaparken; sürdürülebilirliğin önemine vurgu yaparak “Turizmi sürdürülebilir kılmamız lazım. Çevresel sürdürülebilirliğin yanı sıra arzın yönetimi ve talebin sürdürülebilirliği son derece önemli olacaktır. Talepte yaşadığımız bir sıkıntı istenmeyen paradigmalara neden olabiliyor. Bu nedenle Kovid döneminde tekrar çok net gördük ki sürdürülebilirlik her zaman öncelikli konularımızdan biri olacak. Bunu sağlayabilmemiz için stratejilerimizi netleştirip hem planlama, hem taktikler uygulama evresine geçmemiz lazım.” dedi.

 

Turizm Proje Dergisi 2021 - Tüm Hakları Saklıdır.