Yükleniyor

İstanbul Avrupa yakası, İzmir ve Ankara’ya şubeler açmaya hazırlanan Kirpi’nin hedefleri arasında Avrupa da var

En çok tercih edilen restoran zincirleri arasında yer alan ve iyi ürün-doğru hizmet-kaliteli atmosferi ile misafirlerini ağırlayan Kirpi, İstanbul’un sevilen adresleri arasında yer alıyor. Kirpi’nin beğenilen menüsü birçok farklı mutfak kültürünü içinde barındırıyor ve kahvaltıdan öğle yemeğine, akşamüstü içkisinden uzun akşam yemeklerine, müdavimlerine eksiksiz bir all day dining deneyimi yaşatıyor.

 

Özellikle son zamanların trend restoranlarından biri olan Kirpi her yıl 1,5 milyonun üstünde misafir ağırlıyor ve bir yandan da Avrupa'ya açılma hazırlıkları yapıyor.

 

Son şubesini Galataport’ta açan Kirpi yeni şubeler açmaya devam edecek.

İstanbul Avrupa yakası başta olmak üzere Kirpi’nin hedefleri arasında İzmir ve Ankara’da var.

 

Lestat Gıda A.Ş. Y.K Başkanı Caner Dınız yaptığı açıklamada; Kirpi misafirlerinin yüzde 20’sinin yabancı olduğunu belirtti. “Özellikle Avrupalı misafirlerimiz restoranlarımıza büyük ilgi gösteriyor. Yemeklerimizi, dekarasyonumuzu ve hizmetimizi çok sevdiklerini, kendi ülkelerinde de Kirpi’yi görmek istediklerini paylaşıyorlar. Bu ilgi elbette bizi çok mutlu ediyor ve Avrupa’ya açılma hedefimizi ön plana taşıyor’’ diyen Caner Dınız’ın verdiği bilgilere göre, ciddi altyapı görüşmelerinin yapıldığı ve girişimlerin başladığı 3 ülkenin ise Hollanda, Almanya ve İngiltere olduğunu söyledi.

 

Caner Dınız aynı zamanda; ‘’Bölgesel nitelikli partnerliklere’’ açık olduklarını ifade etti.

 

Kirpi’den size sağlıkla… 

 

Doğal olana saygı felsefesiyle yola çıktıklarını belirten Caner Dınız, sözlerini şöyle sürdürüyor; ”Yemeklerimizde katkı maddesi, glikoz vb sağlığa aykırı ürünler kullanmıyoruz. Kirpi; en önemli felsefesi olarak yıllardır bu konuda çok hassas ve başarılı çalışmalar yürütmekte. Menümüzü oluştururken doğal olmayan hiç bir ürün kullanmıyoruz. Mesela Pasta, tatlı ve ekmeklerimiz merkez mutfağımızda günlük üretilir, glikoz ve koruyucu katkı maddesi asla içermez. Tüm soslarımız taze baharatlar ile özenle hazırlanır. Menümüzde bulunan ürünlerimizin yüzde 90’ ı soğuk zincir ile şubelerimize günlük dağıtılır ve her daim kalite kontrolden geçer.

 

 

Hedef İhracata Katkı

 

Caner Dınız, yaptığı açıklamada; yurt dışı hamlesi ile birlikte hizmet ihracatına katkı sunmayı hedeflediklerini belirtti. Dınız; “ Bir Türk markası olarak gıda perakendesi alanında başarılar yakalayacağımızdan ve markamızı uluslararası platformlarda başarıyla temsil edeceğimizden eminiz” dedi.

 


Turizm Proje Dergisi 2021 - Tüm Hakları Saklıdır.