Yükleniyor

Rusya, AB vatandaşları için vize ücretini yükseltecek

Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın Hükümete sunduğu yasa tasarısına göre, Avrupa Birliği (AB), Danimarka, İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre vatandaşlarının Rusya’ya girişlerinde vize ücretlerinin arttırılmasını ve vize ayrıcalıklarının iptal edilmesini öngörüyor.

Öneri, AB, Danimarka, İzlanda, Norveç ve İsviçre’nin Rus vatandaşlarına vize verilmesinin karşılıklı olarak kolaylaştırılmasına ilişkin uluslararası anlaşmaları tek taraflı olarak tamamen askıya almasına cevaben Dışişleri Bakanlığı tarafından geliştirildi. Bu da söz konusu ülkelerin vize harç oranlarını arttırma yoluna gittiği anlamına geliyor.

AB-Rusya Vize Kolaylaştırma Anlaşması 25 Mayıs 2006 tarihinde imzalanmış ve aynı yılın 1 Haziran tarihinde yürürlüğe girmiştir. Anlaşma, üç aya kadar tek girişli vizelerin ve belirli kategorilerdeki vatandaşlar için çok girişli vizelerin verilmesine ilişkin prosedürün basitleştirilmesini öngörmektedir. Ancak Ukrayna’daki özel askeri operasyonun başlamasının ardından 27 AB ülkesinin dışişleri bakanları bu anlaşmayı 12 Eylül 2022 tarihinden itibaren dondurma kararı aldı. Bu da AB ülkelerini ziyaret etmeyi planlayan Rus vatandaşlarının artık üçüncü ülke vatandaşlarına yönelik genel vize kurallarına tabi olduğu anlamına geliyor. Vize ücreti 35 eurodan 80 euroya yükseldi ve gerekli belgeler listesi önemli ölçüde genişledi. Ayrıca başvuru işlemlerinin azami süresi 45 güne çıktı. Avrupa Komisyonu ayrıca AB ülkelerine Ruslara uzun geçerlilik süresi olan çok girişli vizeler vermemelerini ve turistlere yönelik vizeleri öncelikli olmayan bir temelde değerlendirmelerini tavsiye etti. -Gazetemru

Turizm Proje Dergisi 2021 - Tüm Hakları Saklıdır.