Yükleniyor

Wellness ve termal konseptler dünya turizmini şekillendiriyor

Ethem Zagikyan / Continent Worldwide Hotels Group – Continent Hospitality Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı  


Her geçen gün wellness konseptlerinin geliştirildiği ve misafirlere daha kaliteli bir yaşam mesajları veren bir dünyada yaşıyoruz. Yaşlı nüfusun artması, ancak genç nüfusun da sağlıklı yaşama karşı olan hassasiyeti ve bilinçli olması otel yatırımcıları için yeni bir iş kapısı açmakta.

Wellness nedir?

Wellness kavramı ve terimi tam bir karşılık bulamasa da Türkçe’ye, esenlik veya sıhhat olarak çevrilmekte. Dünya Sağlık Örgütü’nün tanımlarında da; sadece hasta veya güçsüz olmamak değil, kişinin bedenen, ruhen ve sosyal yönden tam bir uyum halini ifade ediyor. Günümüzde farkındalığı artmış olan insanlar yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla, tatillerinde bu hizmetleri de veren tesisleri tercih etmekteler. GWI (Global Wellness Institute), sağlıklı yaşam turizminin 2022 yılına kadar yıllık ortalama yüzde 7,5 oranında büyüyeceğini tahmin etmekte ki bu da genel global turizm için öngörülen yıllık yüzde 6,4 büyümeden çok daha hızlı olacağı yönünde bir veri elde etmemizi sağlamaktadır. Peki, konaklama sektörü sağlıklı yaşam hareketiyle yaratıcı ve etkili bir şekilde nasıl bütünleşebilir?

Termal konsept ve SPA optimizasyonu

Otel yatırımcılarının en büyük sorunlarından biri olan ısıtma ve enerji giderleri, termal su kaynakları olan bölgelerde, doğru kurgulanmış termal otel yatırımları ile aşağı çekilebilmekte. Bu avantaj, Wellness konsepti bir otel için gerçekten bulunmaz nimet olmaktadır. Avrupa’da öne çıkmaya başlayan SPA (suda sağlık) kavramını yıllar içinde tüm otellerimizde kullanmaya başladık ve benimsedik. SPA kültürünün ise aslında ilk çıkış noktası ve ilham kaynağı, termal sular, mineral sular, balneoterapi, talassoterapi, çamur banyosu, tuz banyosu gibi sağlıklı yaşam terapileriydi. İlk etapta, lüks otellerin ek gelir departmanı olarak otellerde faaliyet göstermeye başlayan SPA’lar, masaj salonları ile de birleşerek artık sadece lüx otellerde değil hemen hemen her segmentte otellerin içinde yerini aldı. Bu otellerde, SPA alanı, birincil etken olmaktan çok, gelen misafirin ek bir hizmet olarak yararlanabileceği bir servis olarak kurgulanmakta.

Termal otel ve wellness konsepti ile alternatif yatırım modeli

Sağlıklı yaşamın yükselişte olan trendi, bu hizmeti veren farklı bir tatil konseptinin geliştirilmesine de yol açmıştır. Bu tarz bir tatili seçen kişiler için sağlığını korumak veya geliştirmek, seyahatin ana motivasyonudur. Sağlık turizminin, potansiyel toplam sağlık turizmi pazarının yalnızca yüzde 11'ini temsil ettiği tahmin edilirken, doğru yatırımlar ve tanıtım çalışmaları ile bu oranın önümüzdeki yıllarda yüzde 25’e kadara çıkacağı tahmin edilmektedir.

Kaplıca oteli ve termal otel arasındaki fark...

Kaplıca otelleri yeraltından gelen termal suların bulunduğu bölgelerde kurulan ve içerdiği mineraller nedeniyle destekleyici tedavilerde kullanılabilen tesislerin genel adıdır. Termal oteller ile kaplıcalar arasındaki temel fark, bu modeli ve konsepti benimseyen yatırımcıların, modern otel konseptleri ile kaplıca mantığını harmanlanlayarak misafirlerine maksimum deneyimi yaşatabilecek tesisler oluşturmasıdır.

Yatırımın avantajları

Günümüzde, yukarıda da belirttiğimiz gibi, sağlıklı yaşam farkındalığı olan her kesimden insanlar, artık bu deneyimleri yaşama ve tecrübe etmek isteği içindeler. Türkiye’de doğal termal su bulunan birçok bölgede bu konseptte tesisler açılmakta ancak yeteri kadar önemsenmemektedir. Otel yatırımcılarının bu yönde yatırım yapmaları uzun vadede karlı işletmelere sahip olmalarını sağlayacaktır. Deneyimli otel yönetim firmaları ile birliktelikler yapılması, marka değeri de yüksek, ROI’de (yatırımın geri dönüşü) hızlı tesisler ortaya çıkaracaktır.

 

Turizm Proje Dergisi 2021 - Tüm Hakları Saklıdır.